Zatrucie bakterią salmonella potwierdzono u czternaściorga dzieci i jednego pracownika przedszkola samorządowego nr 6 w Białej Podlaskiej. Przedszkole zostało zamknięte do 7 czerwca. Dwoje dzieci było hospitalizowanych.
„Źródło zakażenia nie leży po stronie przedszkola”
Pracownicy bialskiego sanepidu podjęli szereg działań mających na celu przerwanie dróg szerzenia się zakażenia – mówi rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie Agnieszka Dados: – Przeprowadzono kontrolę placówki oraz szczegółową analizę dostawy, warunków przechowywania surowców, półproduktów, środków spożywczych oraz jadłospisów. Pobrano również próbki sanitarne do badań laboratoryjnych. Przeprowadzono wywiady epidemiologiczne z rodzicami dzieci oraz personelem przedszkola. Zlecono także przeprowadzenie badań u dzieci i osób potencjalnie narażonych na zakażenie. Sytuacja jest na bieżąco monitorowana przez pracowników inspekcji sanitarnej w Białej Podlaskiej.
CZYTAJ: Salmonella w bialskim przedszkolu. Dwoje dzieci trafiło do szpitala
– Źródło zakażenia nie leży po stronie przedszkola – mówi dyrektor placówki Marzenna Andrzejuk: – W przedszkolu zostały pobrane wymazy z kuchni i wyszły prawidłowo, czyli źródło zakażenia nie wystąpiło na terenie naszego przedszkola, tylko było przyniesione z zewnątrz. Nie wiemy, kto mógł być pierwszą osobą, która to przyniosła – być może są to ukryci nosiciele, którzy nawet nie wiedzą o tym, że mogą zarażać.
– Ważne jest, aby zwrócić uwagę na niebezpieczeństwo zatrucia salmonellą – mówi Agnieszka Dados. – Zakażenia wywołane przez bakterie salmonella mogą mieć cięższy przebieg u dzieci w porównaniu z dorosłymi pacjentami. Podstawowe objawy salmonellozy obejmują: gorączkę, ból brzucha, nudności, wymioty oraz biegunkę. Bardzo proszę, aby wszyscy rodzice i pracownicy przedszkola zachowali czujność i zgłaszali wszelkie niepokojące objawy do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej.
Gruntowna dezynfekcja przedszkola
W przedszkolu przeprowadzana jest gruntowna dezynfekcja. Wszystkie pomieszczenia mają też zostać poddane ozonowaniu: – Przedszkole jest dezynfekowane codziennie, natomiast tutaj, w wyniku stwierdzenia ogniska takie czynności są wykonywane kilkukrotnie w ciągu dnia – podkreśla Marzenna Andrzejuk. – Pod nieobecność dzieci jeszcze raz uczuliłam, żeby były też odkażone wszystkie zabawki, wszystkie przybory przedszkolne, szuflady – wszystko, z czym mogło się stykać dziecko i pozostali pracownicy.
Bakteria z rodzaju salmonella to częsta przyczyna ostrych zatruć pokarmowych – mówi Karolina Goral z Zakładu Żywienia Klinicznego Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. – Rezerwuarem bakterii są zwierzęta – domowe i dzikie, oraz ludzie. Bakterie zasiedlają przewód pokarmowy, są wydalane z kałem, dlatego pałeczkami salmonelli możemy się zakazić w wyniku spożycia zanieczyszczonej odchodami żywności takiej jak surowe jajka, surowe mięso czy niepasteryzowane mleko. Aby zapobiegać zakażeniom, należy myć ręce, utrzymywać w czystości naczynia i sprzęty kuchenne. Zapobiegać zakażeniom możemy też przez przechowywanie żywności w niskiej temperaturze. To szczególnie istotne latem. Zapobieganie rozmrażaniu i ponownemu zamrażaniu żywności też skutecznie chroni przed zakażeniem przed bakteriami z rodzaju salmonella. Wydzielenie miejsca w lodówce na surowy drób, mięso, jajka, aby nie stykały się z gotowymi do spożycia produktami. Skuteczne w zapobieganiu zakażeniom salmonellą jest też poddawanie żywności działaniu wysokiej temperatury poprzez stosowanie gotowania, pieczenia czy duszenia.
CZYTAJ: Kebab z salmonellą. Sanepid objął dochodzeniem 50 osób
Ważne jest, aby osoby zakażone salmonellą przestrzegały odpowiednich środków ostrożności takich jak częste mycie rąk, izolowanie się od innych osób – szczególnie podczas przygotowywania jedzenia – oraz unikanie kontaktu z żywnością lub powierzchniami, które mogą stać się źródłem zakażenia dla innych.
Do Przedszkola Samorządowego nr 6 w Białej Podlaskiej uczęszcza ok. 130 dzieci.
MaT/ opr. DySzcz
Fot. archiwum