Multimedialny TIR zaparkował przy kościele w Rykach. To interaktywna wystawa “Iskry Niepodległości” przypominająca wybitne polskie postaci, których osiągnięcia do dziś wpływają na losy i codzienność innych ludzi.
Józef Piłsudski, Irena Sendlerowa, Wanda Rutkiewicz czy polski chemik Jan Czochralski – między innymi te postaci poznawała dziś (05.06) rycka młodzież.
CZYTAJ: Przyspieszy pracę. Rycki szpital z nową siecią teleinformacyjną
Pomogła sztuczna inteligencja
– Jest to multimedialny spektakl, który przedstawia wybitne Polki i wybitnych Polaków, którzy swoje pomysły przekuwali na efekty i te efekty zmieniały świat. Towarzyszą one nam często do dzisiaj – informuje Karol Gajewski, zastępca dyrektora Biura „Niepodległa”.
– To bardzo dobry program, który prowadzi Biuro „Niepodległa” już od wielu lat. Cieszymy się, że zawitali do nas jako pierwszych na Lubelszczyźnie – mówi starosta rycki Dariusz Szczygielski. – Są przedstawiane tutaj postacie z różnych dziedzin: nauki czy sportu. Jest to bardzo istotne.
– To próba pokazania polityki pamięci za pomocą najnowszych technologii. Do realizacji tego projektu została zaprzężona sztuczna inteligencja, która pomagała w produkcji. Przez cały spektakl prowadzi nas cyfrowy byt, który opowiada o tych postaciach – wyjaśnia Karol Gajewski. – Są one różne. Począwszy od ojców niepodległości, przede wszystkim marszałka Piłsudskiego, na wystawie zobaczymy wybitnych sportowców, medalistów – czy Tomka Majewskiego, czy Adama Małysza – ale też wielu naukowców, którzy mają na swoim koncie odkrycia w takich dziedzinach jak medycyna albo elektronika.
CZYTAJ: Polacy, którzy zmienili świat. Iskry Niepodległej dotrą do Ryk
Przekrój polskiej historii
– Największe wrażenie zrobiła na mnie sama inicjatywa i użyta w niej technologia. Dzieci są bardziej już nastawione na technologię informatyczną i cyfryzację. W ten sposób one się uczą – mówi Aleksandra Kociszewska, dyrektor Zespołu Szkół im. Kajetana hr. Kickiego w Sobieszynie. – To lekcja patriotyzmu, ale nie tylko, bowiem i biologii, i chemii, i historii. To pigułka tego, co najważniejsze dla młodych osób.
– To przekrój polskiej historii, naszych ludzi zacnych, na których była budowana przyszłość narodu – dodaje Anna Piskorska, nauczyciel Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Rykach.
Wszyscy mogą być iskrą Niepodległej
– Chcemy pokazać społeczeństwu, że wszyscy Polacy mogą być taką iskrą Niepodległej, niezależnie od wykształcenia, miejsca zamieszkania. Mogą zmieniać, nawet jeśli nie świat, to na początek najbliższą okolicę – stwierdza Karol Gajewski.
Multimedialny projekt „Iskry Niepodległej” można będzie oglądać w Rykach do środy (07.05). Ta interaktywna wystawa odwiedzi w tym roku 100 różnych polskich miast i miejscowości.
ŁuG / opr. ToMa
Fot. Łukasz Grabczak