Ruszyły zapisy na 45. Lubelską Pieszą Pielgrzymkę na Jasną Górę. W tym roku pątnicy wyruszą pod hasłem „Drogowskazy Nowego Człowieka”, które nawiązuje do 50-lecia Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Lubelskiej.
Jak na razie zapisy trwają w poszczególnych parafiach. Zgłosić można się do 26 lipca. Dzień później zgłoszenia przyjmowane będą w sekretariacie przed lubelską archikatedrą.
CZYTAJ: Ruszyły zapisy na pielgrzymkę na Jasną Górę
Rok pełen nowości
– W tym roku wprowadzamy pewne nowości – mówi organizator pielgrzymki ks. Mirosław Ładniak. – Pierwszy raz będzie można zapisać się na pielgrzymkę elektronicznie – na stronie internetowej będzie specjalny przycisk. Drugą rzeczą jest, że w tym roku wprowadzamy nową formułę pielgrzymowania pod hasłem „Ile możesz”. Będzie to polegało na tym, że codziennie z Lublina będzie do pielgrzymki kursował autokar. Ktoś, kto zapisał się na pielgrzymkę na dzień, dwa lub trzy, będzie z nami tyle pielgrzymował. A później autokar wieczorem będzie z powrotem przywoził do Lublina na plac Zamkowy tych, którzy będą chcieli wrócić.
Nowością będzie również specjalna aplikacja dla pątników. – Chodzi o to, żeby móc wykorzystać ją zamiast informatorów, czyli książeczek mówiących, co dzieje się w danym dniu na pielgrzymce, które oczywiście też będą wydrukowane. Aplikacja będzie pomagała osobom, które poruszają się w przestrzeni wirtualnej. Pokaże dokładnie, gdzie jest postój, gdzie jest nocleg, która grupa znajduje się w jakim miejscu. Dzięki tej aplikacji szczególnie ci, którzy nas odwiedzają, będą mieli świadomość, że mogą naprawdę precyzyjnie trafić do miejsca, w którym dana grupa jest.
Zobacz, jak wyglądała pielgrzymka w ubiegłym roku
Bez zmian pozostaje natomiast fundusz „Idę z Tobą”. Dzięki niemu ci, którzy nie mogą uczestniczyć w pielgrzymce, swoje intencje mogą zostawić pątnikom, którzy zaniosą je przed obraz Jasnogórskiej Pani.
50 lat Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Lubelskiej
W tym roku w pielgrzymkę bardzo aktywnie włącza się Ruch Światło-Życie Archidiecezji Lubelskiej. Dzieje się tak z racji 50-lecia jego istnienia. – Pielgrzymka to doskonały moment na spotkanie Boga – mówi ks. Jerzy Krawczyk, moderator Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Lubelskiej. – Chcemy towarzyszyć pielgrzymce lubelskiej na Jasną Górę, proponując też program informacyjny „Drogowskazy Nowego Człowieka”. Ks. Franciszek Blachnicki, kiedy tworzył zręby formacyjne Ruchu Światło-Życie, mówił, że trzeba wychowywać nowych ludzi. W tym celu dał nam 10 drogowskazów, które mają doprowadzić nas przede wszystkim do świętości, ale z drugiej strony do tego, abyśmy byli zaangażowani społecznie.
– Pielgrzymka to tzw. rekolekcje w drodze. Po czasie pandemii jesteśmy głodni kontaktu z ludźmi i z Bogiem – zaznacza biskup Adam Bab. – Uwyraźniły się osoby, które szukają wzrostu w wierze, doświadczenia wspólnoty Kościoła. Sądzę, że takie osoby wciąż zasilają pielgrzymkę. Dla nich szukamy takiej propozycji, takiej oferty, która będzie odpowiedzią na ich pragnienie wzrastania w wierze i rozwoju duchowym.
Wspólnie spędzony czas i kontakt z Bogiem
Pielgrzymi, wychodząc z Lublina, będą mieli do pokonania blisko 320 kilometrów. Na Jasną Górę planowo mają dotrzeć 14 sierpnia. W ubiegłym roku przed obraz Jasnogórskiej Pani udało się blisko 1500 osób.
Wśród pątników, którzy wielokrotnie już pielgrzymowali na Jasną Górę, jest m.in. Anna Słomka, która podczas jednej z pielgrzymek wyszła za mąż. – Tyle czasu chodziliśmy z mężem, że wychodziliśmy. Jesteśmy już małżeństwem – opowiada Anna Słomka. – W zeszłym roku urodził nam się synek, więc w tym roku planujemy pojawić się we troje. Wyjątkowość pielgrzymki to przede wszystkim czas spędzony ze sobą. Mamy wtedy więcej czasu dla siebie, na zastanowienie się nad swoim życiem – czy ono ma dla nas sens. Jeżeli czegoś poszukujemy, to jak najbardziej warto wziąć udział w pielgrzymce.
CZYTAJ: Z Dynisk do Uhnowa. Wyjątkowa pielgrzymka na Ukrainę [ZDJĘCIA]
Pielgrzymowanie to ogromny wysiłek fizyczny. Gdzie w tym wszystkim czas na kontakt z Bogiem? – Oprócz tego, że mamy msze, konferencje, różańce, Bóg jest przede wszystkim w drugim człowieku. Jeżeli ja mam dobry etap, a ktoś inny gorszy, to jeżeli podam mu wodę, czy po prostu zapytam, co u niego, dla niego ma to ogromne znaczenie. Idziemy dalej. Jedna osoba pomaga drugiej – wskazuje Anna Słomka.
Jak co roku, wyjście z Lublina zaplanowano 3 sierpnia po mszy świętej w archikatedrze lubelskiej. Zostanie ona odprawiona o godzinie 8.30. Pielgrzymka przez kilka dnia pójdzie w dwóch kolumnach. Wszyscy pielgrzymi połączą się w połowie drogi – na Świętym Krzyżu.
45. Lubelska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę potrwa od 3 do 14 sierpnia. Pątnicy mają do przejścia około 320 kilometrów. Szczegóły oraz zapisy na stronie: pielgrzymka.lublin.pl.
MaTo / opr. WM
Fot. Krzysztof Radzki