22. Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji „Dwa Teatry” rozpoczął się dziś (16.06) w Zamościu. W programie16 spektakli teatralnych i 28 słuchowisk radiowych, w tym „Obrazki litewskie” Herkusa Kunčiusa w adaptacji i reżyserii Marii Brzezińskiej z Polskiego Radia Lublin.
CZYTAJ: Słuchowisko Marii Brzezińskiej na „Dwóch Teatrach”
Przez kilka dni oczy i uszy całej Polski będą zwrócone na Zamość.
To niesamowita promocja miasta
– Festiwal tej rangi jest niesamowitą promocją miasta – podkreśla dyrektor Wydziału Kultury i Sportu Miasta Zamość, Łukasz Gajdecki. – Na ten estiwal przyjeżdżają zarówno twórcy jak i goście festiwalowi z odległych zakątków kraju, zagranicy. Marka Zamościa na pewno zyskuje. Na pewno mieszkańcy Zamościa są zainteresowani samym uczestnictwem w festiwalu. On się przekłada wymiernie na inne profity. Bo ci ludzie, którzy przy okazji festiwalu odwiedzą po raz pierwszy Zamość, bardzo chętnie do niego wrócą urzeczeni fantastycznymi warunkami choćby architektonicznymi, które tutaj mamy i wieloma atrakcjami, które wiążą się z obecnością w Zamościu. Często sam festiwal jest pretekstem do dłuższego pobytu w Zamościu.
Jesteśmy bardzo ciekawi
– Zamierzamy skorzystać z oferty Dwóch Teatrów. Przyjechałam z Gdańska. Chciałam zwiedzić Zamość, ale się okazało, że jest tu festiwal Dwa Teatry. Chętnie pójdę na spektakle – mówią turyści. – Po raz pierwszy jestem na tym festiwalu. Przyjechałam z Łodzi. Dużo słyszałam o tym w radiu, więc tak sobie zaplanowałam razem z mężem, żeby w tym uczestniczyć. Jesteśmy bardzo ciekawi zarówno słuchowisk, jak i spektakli teatralnych.
CZYTAJ: „Dwa Teatry”: napisz recenzję i zdobądź nagrody
– Wzrasta nam turystyka, a w konsekwencji mieszkańcy zyskują, bo turystów potrzebujemy nie tylko jako źródła fantastycznych rozmów i spotkań, ale też dopływu kapitału dla miasta – dodaje Łukasz Gajdecki.
Słuchowisko dziennikarki Polskiego Radia Lublin na festiwalu Dwa Teatry
– Wysłałam dwie audycje – mówi Maria Brzezińska, redaktor Polskiego Radia Lublin. – Ale właściwie to liczyłam na te litewskie obrazki, że się zakwalifikują. Ponieważ w moim odczuciu ta audycja jest z różnych powodów atrakcyjna do słuchania. Ma pewien pomysł. Forma i treść nawiązują do współczesności. Co prawda litewski pisarz opowiada o wizycie cara Piotra I w Wilnie w 1705 roku, ale to tylko punkt wyjścia. Historia jest uwspółcześniona. W mojej audycji jeżdżą samochody, których na pewno nie było w 1705 roku. Przesłanie to czym jest ta rosyjska dusza w kontekście wojny na Ukrainie, to wszystko wydało mi się ważne, żeby na to zwrócić uwagę i warte pracy.
POSŁUCHAJ: Maria Brzezińska „Obrazki litewskie – car Piotr I na Litwie” i „Zgodna rodzina”
– Dla nas Festiwal Dwa Teatry jest podróżą, w której możemy się oddać naszej wyobraźni i pójść dalej w postrzeganiu naszego świata – opowiadają zwiedzający Zamość. – Bo ten świat, jaki jest teraz obecnie, jest bardzo namacalny, a tutaj jest ten świat wyobraźni, który mnie przynajmniej przyciąga. Bardzo się cieszę, że w Zamościu można zobaczyć najlepsze spektakle, czy wysłuchać najlepsze słuchowiska, że przyjeżdżają tutaj gwiazdy, że mamy tutaj taką ogólnopolską imprezę, która ściąga do miasta miłośników teatru, słuchowisk radiowych. Mam nadzieje, że festiwal zagości na dłużej.
Czy Dwa Teatry powrócą w przyszłym roku?
– My w Zamościu mamy wielką nadzieję, że tak. Będziemy namawiać naszych partnerów, aby w kolejnych latach ten festiwal mógł dalej znaleźć swój dom w Zamościu. Bo wydaje mi się, że przez te 3 lata, festiwal pięknie wrósł w Zamość. Mam wrażenie, że w Zamościu ten teatr jest żywy, teatr cieszy się zainteresowaniem. Myślę, że to są fantastyczne warunki, na szczycie których stoi ta przepiękna architektura, która niemal sama w sobie jest idealną scenerią teatralną. Dzięki temu mam wrażenie, że festiwal Dwa Teatry pięknie się tu zadomowił. Nie chcielibyśmy, aby ta historia kończyła się za wcześniej. Liczymy na to, że spotkamy się z publicznością Dwóch teatrów po raz kolejny, ale o tym będziemy informować w przyszłości – dopowiada Łukasz Gajdecki.
CZYTAJ: Festiwalowa rywalizacja w Zamościu. Ruszają „Dwa Teatry”
Łącznie na festiwalu „Dwa Teatry” zostaną przyznane 24 nagrody: dwie Grand Prix oraz 22 nagrody w różnych kategoriach. Laureatów poznamy podczas poniedziałkowej gali w Zamojskim Domu Kultury.
Ze szczegółowym programem można się zapoznać na stronie internetowej www.dwateatry.tvp.pl.
AP / opr. AKos
Fot. AP