Nowe informacje o megalitycznych grobowcach przy ul. Willowej na Sławinku w Lublinie podał Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków. Odkryto tu wyjątkowo rzadkie na Lubelszczyźnie neolityczne grobowce megalityczne.
CZYTAJ: Strzeszkowice: archeolodzy odkryli megalityczny grobowiec
Na stanowisku przy Ogrodzie Botanicznym znajdują się pozostałości trzech lub czterech grobów zwanych megalitycznymi. Tegoroczne badania prowadzone przez archeologów wykazały, że dwa z nich miało imponujące rozmiary – o długości 43 i 45 m. Większy grobowiec miał szerokość od 6 do 9 metrów, mniejszy od 3,5 do 8 m.
W trakcie badań natrafiono na kilka niewielkich ułamków naczyń ceramicznych. Odkryto także znacznie młodszy – bo z XV-XVI wieku – obiekt pełniący funkcje spichlerzyka. Być może jest to relikt podziemnej części obiektu mieszkalnego – informuje konserwator zabytków. Znaleziono tu fragmenty naczyń ceramicznych i kafli.
– To wyjątkowe stanowisko – mówi inspektor Grzegorz Mączka z Wydziału Ochrony Zabytków Archeologicznych. – Jest bardzo bogate. Myślę, że warto byłoby kiedyś powrócić do koncepcji, żeby w tym obszarze zorganizować jakąś małą ekspozycję archeologiczną i pokazać, jak te megality wyglądały. Przecież one są zachowane tylko i wyłącznie w partii reliktowej, poniżej gruntu. Ale pierwotnie były widoczne w krajobrazie, były bardzo czytelne. To były przecież nasypy o imponujących rozmiarach. Była palisada, było ich przynajmniej kilka. Można spodziewać się, że wyglądały naprawdę imponująco w pradziejach.
Na terenie Lubelszczyzny odkryto do tej pory kilkanaście megalitów, znacznie częściej tego typu zabytki spotykane są na północy Polski.
PaSe / MaK / opr. PrzeG / WM
Fot. Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków FB