„Obrazki litewskie” Hercusa Kunčiusa w adaptacji i reżyserii Marii Brzezińskiej z Polskiego Radia Lublin biorą udział w konkursie słuchowisk Teatru Polskiego Radia „Dwa Teatry – Zamość 2023”.
Do konkursu zakwalifikowano 28 słuchowisk, w tym 9 dla dzieci. Słuchowisko Marii Brzezińskiej w realizacji dźwiękowej Jarosława Gołofita otworzyło przesłuchania festiwalowe.
CZYTAJ: Dwa Teatry: Zofia Kucówna i Krzysztof Wakuliński laureatami Wielkich Nagród [ZDJĘCIA]
– Poszukuję w dźwiękach, w słowach opisu dzisiejszej rzeczywistości. I ta adaptacja jest odpowiedzią na dzisiejszą sytuację – mówi uczestniczka festiwalu „Dwa Teatry” Elżbieta Gnyp z Zamościa. – Ona dotyczy nas, narodu. Ona dotyczy nas jako państwa. Dotyczy naszych sąsiadów. Kontekst tego jest bardzo szeroki. W prezentacjach pani Marii Brzezińskiej jest coś takiego, że potrafi słowem, dźwiękiem, stworzyć taką przestrzeń obrazu, iż to jest dosłownie teatr. Mimo że fizycznie nie ma sceny, widzów, aktorów, ale to wszystko jest. To jest niesamowite.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Niedzielne wydarzenia na festiwalu „Dwa Teatry”
Podczas festiwalu łącznie zostaną przyznane 24 nagrody: dwie Grand Prix oraz 22 nagrody w różnych kategoriach.
Laureatów poznamy dziś (19.06) podczas Wielkiej Gali zamknięcia 22. Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji „Dwa Teatry”. Początek gali o 19.00 w Zamojskim Domu Kultury. Transmisja w TVP Kultura.
POSŁUCHAJ: Maria Brzezińska „Obrazki litewskie – car Piotr I na Litwie”
Słuchowisko „Obrazki litewskie” jest adaptacją jednego z opowiadań zawartych w książce litewskiego pisarza Hercusa Kunciusa. W „Obrazkach litewskich” pisarz, znakomity znawca historii swego kraju, przywołując prawdziwe fakty (pobyt Piotra I w Wilnie w czerwcu 1705 roku), przenosi je jednocześnie w czasy współczesne, osiągając w ten sposób efekty komiczne, a nawet satyryczne. Celem takiego zabiegu pisarskiego jest zobrazowanie cech „rosyjskiej duszy” (jej uosobieniem jest Piotr I), która, zdaniem pisarza, tak bardzo się przez wieki nie zmieniła.
„Obrazki litewskie” wydane przez lubelskie wydawnictwo Warsztaty Kultury składa się z siedmiu oddzielnych historii. Powiązanie między nimi to osobowości historyczne, które odwiedziły Litwę. Są to – car Rosji Piotr I, Napoleon Bonaparte, Włodzimierz Lenin, Adolf Hitler, Hannibal Lecter, Michaił Gorbaczow i księżniczka Monako – Karolina.
Obsada słuchowiska: Tomasz Bielawiec (car Piotr I), Małgorzata Żurakowska (Konstancja Słuszkowa), Wojciech Rusin (Michał Słuszka), Jacek Dragun (Król Ubogich), Marcin Sanakiewicz (Rosjanin), Ewa Dados (Rosjanka), Magdalena Lipiec (Pacówna), Maria Brzezińska (Sprawozdawca 1), Jarosław Zoń (Sprawozdawca 2)
AP / opr. ToMa
Fot. Piotr Piela