Lekarze z Ukrainy stanowią ponad 80 procent medyków z krajów Europy Wschodniej zainteresowanych pracą w polskich placówkach służby zdrowia – wynika z badania przeprowadzonego przez Fundację Rozwoju Europy Środkowo-Wschodniej w Lublinie. Ministerstwo Zdrowia podaje, że tylko w ubiegłym roku resort wyraził zgodę na wykonywanie zawodu medycznego w Polsce dla ponad 2 700 lekarzy z zagranicy.
– Z badań wynika, że cudzoziemcy najczęściej zgłaszają problemy związane z różnicami w funkcjonowaniu systemów opieki zdrowotnej we własnym kraju i w Polsce – mówił w Polskim Radiu Lublin kierujący badaniami dr hab. Dariusz Wadowski, socjolog z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
– Lekarz przyjeżdżający do Polski z Ukrainy musi najpierw zrozumieć działanie polskiego systemu. Musi przyswoić sobie pewne reguły, zasady. Przede wszystkim musu dysponować dobrą znajomością języka polskiego. Bardzo często przedstawiciele placówek medycznych mówią, że to jest jeden z głównych problemów. Poziom znajomości języka polskiego personelu medycznego, chociażby z Ukrainy, jednak nie jest wystarczający – podkreśla dr hab. Dariusz Wadowski.
Cała rozmowa w materiale wideo:
Przeprowadzone badania dotyczyły też potrzeb medycznych Ukraińców przebywających w Polsce. Najpilniejsze problemy to – zdaniem badanych – potrzeba bycia dobrze poinformowanym w zakresie możliwości korzystania z usług polskiej służby zdrowia (potrzebę tę odczuwa 65% badanych), dostęp do lekarza rodzinnego lub pediatry (63%) i dostęp do badań diagnostycznych (58%).
RMaj / opr. PrzeG
Fot. PrzeG