Długi weekend w południowej części województwa lubelskiego ma być burzowy – zapowiadają synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. W centralnej i północnej części regionu ma być nieco lepiej – zapowiadane są popołudniowe opady deszczu, ale bez burz.
Burzowo i wietrznie, możliwy nawet grad
Za burzową aurę w naszym regionie odpowiada niż Heinrich, który wkroczył do Polski. Za jego sprawą możemy spodziewać się dużego zachmurzenia, delikatnego ochłodzenia, ale też niebezpiecznych burz. – Będą one występowały od dzisiaj przez cały długi weekend – mówi rzecznik prasowy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Grzegorz Walijewski. – Te burze będą niebezpieczne ze względu na opady. Podczas nich może spaść do 30 litrów wody na metr kwadratowy, a to oznacza, że to jest mniej więcej jedna trzecia sumy miesięcznej opadów dla danego rejonu w województwie lubelskim. Dodatkowo też wiatr w porywach do 70 km/h podczas tych burz. Może pojawić się delikatny grad. Taka aura deszczowa, pochmurna, z zagrożeniem burzą będzie właściwie przez cały długi weekend czerwcowy.
CZYTAJ: Długi weekend zapowiada się burzowo
Dziś w południowej części regionu termometry wskazywały maksymalnie 21 stopni Celsjusza i to w tej części województwa sytuacja jest najgorsza. – Właśnie dla południowych powiatów województwa lubelskiego wydane są już ostrzeżenia przed niebezpiecznym zjawiskiem, jakim jest burza. Tam będzie najbardziej niebezpiecznie – zaznacza Walijewski. – Jeśli chodzi o centralną i północą część, tu raczej bez burz, ale z chmur, które się pojawią, może delikatnie padać deszcz. Natomiast wartość na termometrach może być bardzo smutna – w czwartek (08.06) maksymalnie od 20 do 23 stopni, z czego cieplej będzie bardziej w północnej części województwa. W piątek (09.06) to ok. 22-24 stopnie. Sobota (10.06), niedziela (11.06) – tutaj podobnie, maksymalnie ok. 23 stopnie. Niestety cały czas będą pojawiały się niebezpieczne burze. Z chmur, które będą pojawiały się szczególnie w godzinach popołudniowych, będzie padał deszcz. Tutaj jedna z gorszych sytuacji na długi weekend czerwcowy.
Jest grupa, która odetchnie z ulgą
Dobrą informacją jest to, że burze mają pojawiać się w godzinach popołudniowych, więc jest szansa, że jutrzejsze procesje Bożego Ciała przejdą ulicami jeszcze w całkiem słonecznej aurze. – Na pewno dobrą informacją jest to, że noce będą ciepłe. Temperatura minimalna to będzie ok. 12-15 stopni, więc będzie dosyć ciepło – wskazuje Walijewski. – O przymrozkach na pewno też zapominamy. Z ulgą odetchną leśnicy, sadownicy, rolnicy. Odetchną także dlatego, że opad, który jest prognozowany, jest niezwykle potrzebny, bo mamy do czynienia z suszą. Osoby, które przyjeżdżają do województwa lubelskiego, turyści albo mieszkańcy województwa, którzy pozostają tu na długi weekend czerwcowy i mają wolne, mogą być troszkę zaniepokojeni prognozami. Ale jest też grupa – rolnicy, sadownicy, leśnicy – która będzie cieszyć się z opadów deszczu.
Bardzo duże zagrożenie pożarowe
W centralnej i północnej części województwa lubelskiego prawdopodobieństwo wystąpienia burz jest dużo mniejsze, ale opady deszczu mogą popołudniami do nas zawitać. Pamiętajmy także o tym, że w północnej części regionu jest obecnie bardzo duże zagrożenie pożarowe. – Grill, ognisko, butelka, która działa jak soczewka, albo rozgrzany samochód, katalizator czy jego układ wydechowy to są takie zapalniki, które mogą spowodować, że pojawi się pożar – przestrzega Walijewski. – On może być nawet pożarem wielkoobszarowym, może przenieść się gdzieś na łąkę, na las. Tutaj synoptycy z IMGW apelują. Jeżeli będziemy robić grilla w tych wolnych dniach, bardzo proszę uważać, gdzie go palimy, co później z nim się dzieje. Bo naprawdę niebezpieczeństwo dla naszego życia lub zdrowia w postaci ognia jest bardzo prawdopodobne.
CZYTAJ: Woda w rzekach może szybko rosnąć! Sprawdź, których miejsc dotyczy
Walijewski radzi także, by śledzić aktualne prognozy i ostrzeżenia, te – jak przekonaliśmy się w ostatnim czasie – mogą bowiem dość szybko się zmieniać.
W regionie obowiązuje także ostrzeżenie pierwszego stopnia przed gwałtownymi wzrostami stanów wód. Biuro Prognoz Hydrologicznych w Krakowie wydało je dla zlewni dopływów Wieprza od ujścia Bystrzycy oraz Bugu do ujścia Uherki.
Ostrzeżenie zostało wydane w związku z prognozowanymi opadami o charakterze burzowym. Ze względu na swój intensywny charakter mogą spowodować potencjalne zagrożenie hydrologiczne ze strony mniejszych rzek, jak i lokalne podtopienia. Ostrzeżenie obowiązuje od południa do godz. 23.
EwKa / opr. WM
Fot. archiwum RL