Prace Tamary Łempickiej w Muzeum Narodowym w Lublinie
Nazwisko Łempicka w ostatnich miesiącach co chwila pojawia się w mediach. Tamara Łempicka – jedna z najwybitniejszych polskich artystek – przyciąga miłośników sztuki. Ponad 86 tys. osób obejrzało wystawę w Muzeum Narodowym w Lublinie.
Od tego weekendu jedyną w Polsce stałą kolekcję obrazów Tamary Łempickiej mogą Państwo oglądać w tej instytucji kultury. Dzieła udało się odkupić od Victora Manuela Contrerasa, przyjaciela artystki. To dwanaście płócien oraz sześć prac na papierze. Warte ponad 8,5 mln złotych obrazy powstały zarówno w latach 20. jak i 70. ubiegłego wieku.
Wystawa jest niejako spełnieniem życzenia królowej art deco. Tamara Łempicka chciała, by w przyszłości trzydzieści jej prac znalazło się w zbiorach muzealnych.
Wystawa będzie czynna przez siedem dni w tygodniu.
W kinach poruszający włoski dramat
W lubelskich kinach historia 30-letniego Pieto, który porzuca zatłoczone miasto i rusza w podróż w dzikie, niepoznane włoskie Alpy, aby odnaleźć siebie.
Reżyser filmu „Osiem gór” daje nam na tacy wielowymiarowy obraz o przyjaźni, poszukiwaniu bratniej duszy i miłości do natury.
Film, nagrodzony w Cannes i podczas włoskich festiwali sztuki filmowej, mogą Państwo zobaczyć m.in. w kinie Bajka.
W Wierzbicy rozpoczyna się międzynarodowe spotkanie malarzy i rzeźbiarzy
Stanisław Dobrowolski od ponad dwóch dekad jest patronem artystów, którzy przyjeżdżają do Wierzbicy. Okazją jest Międzynarodowy Plener Malarsko-Rzeźbiarski. Do 1 lipca na terenie Integracyjnego Centrum Kulturalno-Rekreacyjnego tworzyć w drewnie i na płótnie będzie kilkunastu artystów z Polski i Ukrainy. Uczestnicy pleneru będą pracować nad różnymi formami sztuki: obrazami, płaskorzeźbami i rzeźbami monumentalnymi. Inspiracją ma być natura.
W ramach imprezy zostanie także uroczyście odsłonięta tablica pamiątkowa poświęcona nieżyjącemu artyście Stanisławowi Dobrowolskiemu, którego imieniem nazwano te spotkania.
XXIV Międzynarodowy Plener Malarsko-Rzeźbiarski odbywa się w tym roku pod hasłem „Wierzbica – nasza mała ojczyzna”.
Taneczne pasje seniorów
Na koniec zaprosimy do Świdnika. W tamtejszej muszli koncertowej odbędzie IV Lubelski Festiwal Tańca „Taneczne Pasje Seniorów”. Impreza ma być okazją do pokazania dorobku artystycznego grup z całej Polski i popularyzacji tańca jako atrakcyjnej formy aktywnego stylu życia.
Festiwal ma formułę konkursu, w którym mogą wziąć udział zespoły działające przy uniwersytetach trzeciego wieku, domach kultury, stowarzyszeniach. Początek 17.00.
Fot. Iwona Burdzanowska