Festiwal „Śleboda/ Danutka”
W Teatrze Starym w Lublinie rozpoczyna się V edycja festiwalu Danuty Szaflarskiej „Śleboda/Danutka”. Motywem przewodnim wydarzenia będzie „Młodość” – mówi Dyrektor Programowy Festiwalu – Michał Merczyński. [POSŁUCHAJ PONIŻEJ].
Festiwal potrwa do 17 czerwca. Na zakończenie zaplanowano koncert plenerowy na rynku Starego Miasta pt.: „W blasku nocy”. Wystąpią między innymi: Ralph Kamiński, Mela Koteluk i laureatki nagrody „Gong Danutki” – Magdalena Cielecka i Maja Ostaszewska.
Iluzja / Droga / Przemiana. Różne spojrzenia na fotografię
Iluzja / Droga / Przemiana – W Księgarni Dosłownej w CK w lublinie – spotkanie z Lucjanem Demidowskim, Rafałem Biernickim i Marcinem Sudzińskim. Podczas spotkania artyści przedstawią swoje spojrzenia na fotografię.
Opowiedzą o swojej pracy, ideach, które przyświecają ich twórczości, technikach fotograficznych i realizowanych projektach. Na spotkaniu zostaną zaprezentowane oryginalne prace: odbitki na papierze, luksografie, fotografie na metalu i szkle.
Lucjan Demidowski – fotografuje od z górą 69 lat. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików od 1971 roku. Laureat pierwszej Lubelskiej Nagrody Artystycznej za rok 1972. Brał udział w prezentacjach polskiej fotografii współczesnej zarówno w kraju jak i poza jego granicami. Kolonia, Lozanna, Paryż, Tokio, Waszyngton, Mexico City. Autor kilkunastu wystaw indywidualnych. Prace w zbiorach Galerii Labirynt, Muzeum Narodowym w Lublinie, CSW Zamek Ujazdowski, Galeria Wymiany i kolekcjach prywatnych.
Rafał Biernicki – członek Związku Polskich Artystów Fotografików od 2008 r. Urodzony w 1972 roku w Sandomierzu. Fotografuje od 1990 roku, debiut artystyczny – 1994. Fotoreporter „Echa Dnia” w Kielcach (1997-2007). Obecnie wykonuje wolny zawód artysty fotografika. Zainteresowania wszechstronne: portret, reportaż, krajobraz, architektura. Pasjonuje się fotografią wielkoformatową, prowadzi eksperymenty z klasyczną fotografią.
Marcin Sudziński – ur. 1978 r. w Lublinie, fotograf, pszczelarz, muzyk, animator kultury, kulturoznawca. Studiował Animację Kultury i Kulturoznawstwo na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz fotografię w Akademii Fotografii w Warszawie. W latach 2009-2015 pracował w Ośrodku „Brama Grodzka-Teatr NN”, gdzie prowadził pracownię fotografii. Od 2016 pracuje w Centrum Kultury w Lublinie. Hoduje pszczoły. Prowadzi Miejską Pasiekę Artystyczną na dachach Centrum Spotkania Kultur.
Spotkanie rozpocznie się o godz. 18:00 w Księgarni Dosłownej (CK, ul. Peowiaków 12).
Akwarele Bartłomieja Michałowskiego w Galerii Okna
Także w budynku Centrum Kultury w Lublinie w Galerii Okna MBP, można oglądać akwarele Bartłomieja Michałowskiego.
Wernisaż ekspozycji „Roztocze – akwarelowe podróże”, rozpocznie się o godz.18:00. Wstęp wolny. Wystawa będzie prezentowana do 30 czerwca 2023. Wydarzenie dostępne dla osób z niepełnosprawnością ruchową.
Wystawa „Dotyk Sztuki/Touch of Art”
Wystawę prac projektu „Dotyk Sztuki/Touch of Art” można oglądać w Lublinie.
– Jest to inicjatywa skierowana do osób z dysfunkcją wzroku, niewidomych i słabowidzących, które na co dzień nie są aktywnymi uczestnikami życia kulturalnego – podkreśla jej kurator – dr Radosław Skóra. [POSŁUCHAJ PONIŻEJ]
Wystawa prezentowana jest do 20 czerwca w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Organizatorem projektu jest Instytut Sztuk Pięknych Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie.
Fot. nadesłane