Polskie i ukraińskie rodziny z powiatu puławskiego spotkały się w Parchatce. Piknik z okazji Dnia Dziecka był okazją do wzajemnej integracji. Były warsztaty artystyczne, gry i zabawy dla najmłodszych, nie zabrakło także poczęstunku.
CZYTAJ: Wytchnienie od wojennych traum. Ukraińskie i polskie rodziny na pikniku
Leki biologiczne i interdyscyplinarne podejście do pacjentów – to dwa czynniki, które wpłynęły na znaczne postępy w rozwoju dermatologii w ostatnich latach.
O zmianach w tej dziedzinie medycyny i wzroście komfortu życia pacjentów mówi profesor Joanna Bartosińska z Kliniki Dermatologii, Wenerologii i Dermatologii Dziecięcej Szpitala Klinicznego numer 1 w Lublinie w rozmowie z Magdaleną Kowalską.
CZYTAJ: Interdyscyplinarność i leki biologiczne. Prof. Joanna Bartosińska o zmianach w dermatologii
Z wyliczeń lekarzy wynika, że 1 do nawet 2% populacji będzie miało w życiu choć jedno ognisko łysienia plackowatego. To choroba, która w znaczącym stopniu pogarsza komfort życia i samopoczucie pacjentów.
Pojawianie się łysienia plackowatego, a także możliwości jego leczenia to jeden z tematów 32. Zjazdu Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego.
CZYTAJ: Przełom w walce z łysieniem plackowatym. Pojawił się nowy lek
Spotkania, warsztaty, wystawy, instalacje literackie czy „Ścieżki emocji” – to atrakcje nowego Międzynarodowego Festiwalu Literatury i Rozwoju Dzieci Alfabet, który odbywa się w Lublinie.
CZYTAJ: Książki mają moc. Lubelski „Alfabet” otwiera drzwi do wyobraźni
Są oazą ogrodów w centrum miast. Kwiaty i zioła, które można uprawiać na balkonach, coraz częściej są doceniane przez mieszkańców.
CZYTAJ: Kawałek przyrody u siebie. Miasta rozkwitają na balkonach
W Zamościu po raz pierwszy Młodzieżowa Rada Miasta zorganizowała Zamojski Festiwal Dnia Cebularza. Ten pszenny placek – pokryty pokrojoną w kostkę cebulą wymieszaną z makiem – wywodzi się z kuchni żydowskiej i jest wyjątkowym przysmakiem na całej Lubelszczyźnie.
CZYTAJ: Tani i dobry. Przysmak z Lubelskiego ma swój festiwal [ZDJĘCIA]
Program prowadziła Ewelina Kwaśniewska.
Fot. Piotr Michalski