W niedzielę (14.05) w niemieckim Akwizgranie odbyła się uroczystość wręczenia Nagrody Karola Wielkiego przyznanej prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu oraz narodowi ukraińskiemu. W uzasadnieniu podkreślono, że naród ukraiński pod przewodnictwem prezydenta broni nie tylko swojego kraju, ale także Europy i europejskich wartości. W uroczystości wziął udział m.in. premier Mateusz Morawiecki, który wygłosił wystąpienie na cześć laureata.
CZYTAJ: Premier Morawiecki: Zełenski to jeden z najwspanialszych międzynarodowych przywódców XXI wieku
– Putin wybrał katastrofę, on jest sam i teraz wszyscy rozumieją to, co rozumiemy my. Putin jest katastrofą, to jest odpowiedź – mówił prezydent Ukrainy w trakcie uroczystości wręczania mu Nagrody Karola Wielkiego.
– Putin jest agresją (…) jego formułą stała się śmierć. Jak mamy z tym rozmawiać? Cała długa historia ludzkości nie znała jeszcze nikogo, kto mógłby porozumieć się ze śmiercią. Ten kto przyniósł śmierć, kto wszedł na drogę ludobójstwa, chce zniszczyć nas i chce zniszczyć Europę (…) powinien prosić o litość. I wtedy będzie nasza odpowiedź – trybunał – podkreślił Wołodymyr Zełenski.
W uroczystości udział wziął także kanclerz Niemiec Olaf Scholz wraz z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen, a także niektórymi z poprzednich laureatów – liderką białoruskiej opozycji demokratycznej Swiatłaną Cichanouską oraz byłą litewską prezydent Dalią Grybauskaite. Na sali obecna byli także liderzy Parlamentu Europejskiego – obecna przewodnicząca Roberta Metsola oraz był Martin Schulz.
Międzynarodowa Nagroda Karola Wielkiego jest przyznawana co roku od 1950 r. w Akwizgranie. Wręczana jest osobom wybitnie zasłużonym dla promowania pokoju i jedności w Europie. Wśród laureatów nagrody znaleźli się m.in. Winston Churchill, Jean Monnet, Robert Schumann, Konrad Adenauer oraz Bill Clinton. Wśród uhonorowanych do tej pory Polaków znaleźli się: papież Jan Paweł II, były premier Donald Tusk, a także szef MSZ latach 1997-2000 Bronisław Geremek.
W ubiegłym roku nagrodę otrzymały liderki białoruskiej opozycji demokratycznej – Swiatłana Cichanouska, Maryja Kalesnikawa oraz Wieranika Cepkała.
Patron nagrody, frankijski władca Karol Wielki, uznawany bywa za ojca zjednoczonej Europy. Stworzone przez niego państwo obejmowało większość Europy Zachodniej – tereny dzisiejszej Francji, państw Beneluksu, Niemiec, Szwajcarii, Austrii oraz północnych Włoch; jego wpływy sięgały także Słowiańszczyzny i półwyspu iberyjskiego. Najważniejszą siedzibą Karola Wielkiego – od 800 r. cesarza, był Akwizgran, gdzie po śmierci w 814 został on pochowany.
PAP/ RL/ opr. DySzcz
Fot. PAP/Andrzej Lange