– Człowiek z niepełnosprawnością chce normalnie żyć, być obywatelem, chodzić na wybory, mecze, zakupy, pracować – powiedział w piątek wiceminister rodziny i polityki społecznej Paweł Wdówik podczas obchodów Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną w Chełmie.
Wiceminister Wdówik uczestniczył w piątek (05.05) w spotkaniu z okazji Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną, zorganizowanym w Środowiskowym Domu Samopomocy w Chełmie.
Zwracając się do zgromadzonych osób z niepełnosprawnościami, ich rodzin i pracowników ośrodka, powiedział, że prawo do godności i do tego, żeby nie być wykluczonym idą w parze. Zwrócił też uwagę na przykre doświadczenia, z którymi spotykają się osoby z niepełnosprawnościami.
CZYTAJ: Funkcjonariusz Straży Granicznej uratował życie niemowlaka z Ukrainy [WIDEO]
– Chcemy, żeby było inaczej, żeby osoba z każdą niepełnosprawnością w Polsce wiedziała, że jest tak samo ważnym obywatelem, obywatelką jak wszyscy inni – zaznaczył, dodając, że niepełnosprawność nie może wykluczać i ograniczać.
– Wreszcie zaczyna być rzeczą normalną dla wszystkich ludzi – pełnosprawnych, niepełnosprawnych, nawet dla polityków – że człowiek z niepełnosprawnością chce normalnie żyć, być obywatelem, chodzić na wybory, mecze, zakupy, chce pracować – powiedział.
Mówiąc o polityce rządu, stwierdził, że „dużo już nam się udało w tej sprawie zrobić, ale nie ustajemy, idziemy dalej”. Niedługo – zapowiedział – zostanie wprowadzone nowe świadczenie wspierające dla osób najbardziej niepełnosprawnych.
Wymieniając programy dla osób z niepełnosprawnościami, wskazał: dofinansowanie zakupu samochodu osobowego dla poruszających się na wózkach, wprowadzenie usług asystenta osobistego osoby niepełnosprawnej i wypożyczalnie sprzętu.
CZYTAJ: Dr Anna Bażenowa o tymczasowym zakazie importu ukraińskiego zboża
– Już niedługo uruchomimy wypożyczalnie sprzętu. Każdy, kto potrzebuje specjalnego sprzętu będzie mógł go sobie wypożyczyć bez płacenia wielu tysięcy złotych – wyjaśnił.
W rozmowie z mediami wiceminister poinformował, że rząd przygotował nowe świadczenie wspierające dla osób najbardziej niepełnosprawnych. – Nikt na tym nie straci, ponieważ to świadczenie jest dodawane do wszystkich innych świadczeń – wyjaśnił.
Zdaniem Wdówika, ze świadczenia skorzysta 500-600 tys. osób. – Maksymalna kwota to jest ponad 3 tys. zł. Minimalna w granicach 700 zł. Różne poziomy tego świadczenia będą zależnie od tego, jak i kto będzie miał określony poziom potrzeby wsparcia – wskazał.
Jak podał, nowe narzędzie jest też „początkiem reformy systemu orzecznictwa”. – Na tej podstawie będziemy budować dalej ten system prostszy, ujednolicony tak, żeby osobie niepełnosprawnej było łatwiej żyć, ale najważniejsze jest to, że idziemy w kierunku podmiotowego traktowania, żeby to osoba niepełnosprawna, sama, nie jej opiekun, mogła decydować o swoim życiu – podał.
Odpowiadając na pytanie o podejście społeczeństwa do osób z niepełnosprawnościami, stwierdził, że jest coraz więcej otwartości. – Jako rząd bardzo pracujemy nad tym, żeby promować to co dzisiaj jest treścią tego święta: godność, podmiotowość i niezależność osób z niepełnosprawnością – powiedział.
CZYTAJ: „Było łatwo”. Maturzyści zmierzyli się z językiem obcym [ZDJĘCIA]
Dyrektor Środowiskowego Domu Samopomocy w Chełmie Agata Domańska powiedziała, że w ośrodku jest 45 miejsc dla osób z każdym rodzajem niepełnosprawności, w tym z głębokim.
– Wykorzystujemy bardzo dużo form terapii: artystyczna, muzykoterapia, trening kulinarny, pracownia techniczna, robótek krawieckich, haftu. Mamy też pracownię komputerową i fotograficzną – wymieniła, dodając, że uczestnicy przebywają w ośrodku od poniedziałku do piątku od godz. 7.30 do 15.30.
– Przychodzą do nas osoby często w głębokiej depresji, które potem świetnie sobie radzą w codziennym funkcjonowaniu – wyjaśniła.
5 maja obchodzony jest Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych. W Polsce to również Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną.
PAP / RL / opr. AKos
Fot. Bolesław Gzik Facebook