Obecnie tylko około 20 procent terenów wiejskich województwa lubelskiego posiada kanalizację.
Dyrektor Departamentu Środowiska i Zasobów Naturalnych Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie Janusz Bodziacki podkreśla, że lepsza sytuacja jest w miastach gdzie poziom skanalizowania wynosi ok. 90 procent: – Poziom skanalizowania jest jeszcze dosyć słaby w województwie lubelskim. Średnio jest to 54 procent, natomiast tereny wiejskie są zdecydowanie słabiej skanalizowanie, bo ten poziom wynosi ok. 23 procent w stosunku do wszystkich gospodarstw domowych.
CZYTAJ: Zaatakował znajomego. Recydywista odpowie za rozbój [ZDJĘCIA]
Kanalizacji sanitarnej nie ma na przykład Gmina Szastarka leżąca w powiecie kraśnickim. Wójt Artur Jackowski zaznacza, że wynika to głównie ze względów finansowych: – Na terenie naszej gminy nie mamy niestety sieci kanalizacyjnej. Jest to niewątpliwie pierwsza bolączka i pierwsza potrzeba – podkreśla.
Mieszkańcy Szastraki posiadają obecnie przydomowe szamba. Podkreślają, że budowa kanalizacji sanitarnej pozwoliłaby na zaoszczędzenie pieniędzy wydawanych na wywóz nieczystości: – Koszt u mnie to jakieś 250 złotych. Kanalizacja by się przydała, nie oszukujmy się. Teraz każdy musi sobie zamówić szambiarkę – mówią mieszkańcy.
Gmina Fajsławice i m.in. Łuków planują rozbudować swoją kanalizację sanitarną. Na terenie gminy Fajsławice, jak podkreśla wójt Janusz Pędzisz, ma zostać wybudowana nowa sieć kanalizacyjna o długości ok. 1 km: – Ok. 65 procent mieszkańców podłączonych jest do kanalizacji. Wiadomo, że miejscowości, które są małe, odległe, będziemy starali się organizować tzw. przydomowe oczyszczalnie ścieków – mówi wójt.
CZYTAJ: Z rzeki Wieprz wyłowiono zwłoki. Policja rozpoczęła dochodzenie
– Wskaźnik skanalizowania gminy do niedawna wynosił ok. 13-15 procent – mówi Mariusz Rosiak, wójt Gminy Łuków. – Po zrealizowaniu tych zadań, które w tej chwili są albo zakończone albo zostaną zakończone do końca roku 2024, wskaźnik będziemy mieli ok 50 procent, a więc jeszcze niższy niż ten, który jest dla województwa, wynoszący ok. 54. Potrzebuję na skanalizowanie tych miejscowości, które chcielibyśmy skanalizować – bo trzeba zaznaczyć, że nie wszystkie chcemy, bo nie ma uzasadnienia ekonomicznego, jeśli to jest rozproszona zabudowa kolonijna, małe wioski – natomiast tutaj potrzebujemy ok. 20-25 milionów złotych. Więc tu widać, że potrzeby są jeszcze duże.
W ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich w ostatnich latach na terenie Lubelskiego wybudowano ok. 199 km sieci kanalizacyjnej.
Ostatnio 147 mln zł dotacji przyznano na inwestycje z zakresu „Gospodarka wodno-ściekowa”. Dzięki temu na terenie województwa lubelskiego zostanie wybudowane m.in. około 20 km sieci kanalizacyjnej.
MŁ/ opr. DySzcz
Fot. pixabay.com