Statuetka z sową jest celem zmagań blisko pół setki uczniów ze szkół podstawowych z całej Polski. W Janowie Lubelskim odbył się ogólnopolski finał konkursu „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski”. To już 22. edycja wydarzenia. Na finał składa się test wiedzy i gra terenowa, którą przeprowadzono w rezerwacie Lasy Janowskie.
Ważnym elementem wiedza terenowa
– To bardzo fajna inicjatywa. Zaciekawiła nas wszystkich i powinna być kontynuowana. To dobry pomysł dla miłośników przyrody – mówią uczniowie.
– Do tej pory przez wiele lat był to sensu stricto wiedzowy konkurs. Teraz poszliśmy też w kierunku wiedzy terenowej – zaznacza Grażyna Witczak z Krajeńskiego Parku Krajobrazowego. – Zależy nam na tym, żeby młodzież miała nie tylko wiedzę o przyrodzie, ale też i była wśród tej przyrody. Chcemy odciągnąć, chociaż małą grupę od komputerów i pokazać, że przyroda jest ciekawa i warta poświęcenia czasu i uwagi.
„Lepiej niż za biurkiem”
– To jest propagowanie polskich parków krajobrazowych – wskazuje Jarosław Szlendak z Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Sobieszynie. – Mamy ich najwięcej w całej Polsce, bo aż 17. One są zróżnicowanie. Promujemy je, żeby goście odwiedzali Lubelszczyznę. To drugi rok z grą terenową. Konkurs nie polega tylko na tym, że osoby siedzą w ławkach, ale obserwują też to, co jest na zewnątrz. Jesteśmy na terenie rezerwatu – są piękne drzewa, pomniki przyrody, ptaki, rośliny. To wszystko można obejrzeć na żywo. Lepiej niż za biurkiem.
– W naszym regionie też mamy bardzo fajne ścieżki, ale uważam, że cały nasz kraj jest ciekawy – mówi Magdalena Wróblewska z Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego. – Odkrywamy to dopiero, jak z kimś pojedziemy i ktoś nam o tym opowie. Przeważnie wchodzimy do lasu i idziemy, zbieramy grzyby czy coś w tym stylu. Dopiero, jak ktoś zwróci nam uwagę na dane rośliny, drzewa, to zauważamy w nich coś ciekawego.
CZYTAJ: Sucha ściółka i zagrożenie pożarowe. Strażacy apelują o ostrożność
Finał XXII edycji ogólnopolskiego konkursu „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski” odbędzie się w Hotelu Janów w Borownicy koło Janowa Lubelskiego.
W konkursie biorą udział uczniowie szkół podstawowych z gmin, na których terenie znajduje się park krajobrazowy. W pięciu etapach: szkolnym, gminnym, parkowym, wojewódzkim i ogólnopolskim poszukiwana jest najlepsza drużyna, która zdobywa przechodnie trofeum konkursu – statuetkę z sową – symbolem mądrości.
Celem konkursu „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski” jest poszerzanie wiedzy ekologicznej, przyrodniczej, krajobrazowej oraz historycznej wśród dzieci i młodzieży. Organizatorzy chcą też zwrócić uwagę młodych ludzi na tematy związane z ochroną przyrody i środowiska.
SzyK / opr. WM
Fot. Gustavo Queiroz, pexels.com