– Ukraina potrzebuje więcej czasu na rozpoczęcie długo oczekiwanej kontrofensywy przeciwko Rosji, ponieważ jej wojsko nadal potrzebuje obiecanej pomocy z Zachodu – powiedział w czwartek (11.05)prezydent Wołodymyr Zełenski w rozmowie ze stacją BBC.
„Musimy poczekać”
– Z tym, co mamy, możemy iść do przodu i odnosić sukcesy. Ale stracilibyśmy wielu ludzi. Myślę, że to jest nie do przyjęcia. Dlatego musimy poczekać. Potrzebujemy jeszcze trochę czasu – wyjaśnił ukraiński prezydent. Zełenski określił brygady bojowe, z których część była szkolona przez kraje NATO, jako „gotowe”, ale powiedział, że armia nadal potrzebuje „pewnych rzeczy”, w tym pojazdów opancerzonych, które „docierają partiami”.
Jak zauważa BBC, w ostatnich tygodniach władze ukraińskie starały się zarówno publicznie, jak i prywatnie tonować oczekiwania w związku ze spodziewaną kontrofensywą. Wysoki rangą urzędnik państwowy, który mówił pod warunkiem zachowania anonimowości, powiedział, że przywódcy kraju „zrozumieli, że muszą odnieść sukces”, ale atak nie powinien być postrzegany jako coś, co zakończy trwającą prawie 15 miesięcy wojnę.
Zełenski wyraził jednak pewność, że ukraińskie wojsko może posunąć się naprzód i ostrzegł przed ryzykiem „zamrożonego konfliktu”, na który – jak powiedział – Rosja liczy.
CZYTAJ: Brytyjski resort obrony: parada z okazji Dnia Zwycięstwa uwypukliła problemy Rosji
„Nie mogą naciskać na Ukrainę, by oddała terytoria”
BBC wskazuje, że dla Ukrainy każdy wynik, który na Zachodzie będzie postrzegany jako rozczarowujący, może oznaczać zmniejszenie wsparcia wojskowego i presję na negocjacje z Rosją. Ponieważ prawie jedna piąta ukraińskiego terytorium jest pod kontrolą Rosji, a jej prezydent Władimir Putin ogłosił w zeszłym roku aneksję czterech ukraińskich obwodów, ta presja mogłaby obejmować też ustępstwa terytorialne.
– Każdy będzie miał jakiś pomysł. (Ale) nie mogą naciskać na Ukrainę, by oddała terytoria. Dlaczego jakikolwiek kraj świata miałby oddać Putinowi swoje terytorium? – powiedział ukraiński prezydent.
Zełenski odrzucił obawy o utratę wsparcia USA, jeśli prezydent Joe Biden – który przyrzekł wspierać Ukrainę tak długo, jak będzie to konieczne – nie zostanie ponownie wybrany w 2024 roku. Jak zauważył, Ukraina wciąż cieszy się poparciem obu partii w Kongresie USA. – Kto wie, gdzie będziemy (gdy dojdzie do wyborów). Wierzę, że do tego czasu wygramy – powiedział.
CZYTAJ: Ukraina: nad Kijowem zestrzelono w nocy wszystkie rosyjskie rakiety
Atak na Kreml „pod fałszywą flagą”
Podkreślił, że zachodnie sankcje mają wpływ na przemysł zbrojeniowy Rosji, wskazując na uszczuplone zapasy pocisków i braki w artylerii. – Oni nadal mają dużo w magazynach, ale (…) już widzimy, że zmniejszyli codzienny ostrzał na niektórych obszarach – mówił. Wezwał sojuszników do tego, by zajęli się krajami, które pomagają Rosji w omijaniu sankcji.
Ponownie odrzucił rosyjskie oskarżenia, że to Ukraina stała za rzekomym atakiem dronów na Kreml w zeszłym tygodniu, co zostało przedstawione przez Moskwę jako próba zamordowania Putina. Wyraził opinię, że mogła to być tzw. operacja „pod fałszywą flagą” – przeprowadzona przez samą Rosję jako pretekst do kolejnego ataku na Ukrainę.
– Oni ciągle szukają czegoś, co zabrzmi jak usprawiedliwienie, mówiąc: „Wy robicie nam to, więc my robimy wam tamto”. Ale to nie zadziałało. Nawet dla ich krajowej opinii publicznej to nie działało. Nawet ich propagandziści w to nie wierzyli. Bo to wyglądało bardzo, bardzo sztucznie – powiedział.
Zełenski odniósł się również do odbywającego się w tym tygodniu w Liverpoolu konkursu piosenki Eurowizji, który Wielka Brytania organizuje w zastępstwie Ukrainy. Powiedział, że wolałby zobaczyć konkurs w sąsiednim kraju, „do którego nasi ludzie mogliby podróżować i być bardzo blisko”, ale dodał, że ma „wiele szacunku” dla Wielkiej Brytanii, którą określił jako „niesamowity kraj”.
PAP / RL / opr. ToMa
Fot. Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy