Drugi i trzeci – najwyższy stopień zagrożenia pożarowego obowiązuje w lasach w całym regionie lubelskim. Wilgotność ściółki leśnej na zagrożonym terenie waha się zaledwie od 13% do 16%.
– Prosimy wszystkich o szczególną ostrożność np. podczas leśnych spacerów – mówi rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie, starszy kapitan Andrzej Szacoń. – Iskra może sprawić, że rozwinie się pożar. Pożary lasu są bardzo trudne do gaszenia, ponieważ bardzo często szybko obejmują one bardzo dużą powierzchnię. Rozprzestrzeniają się bardzo szybko, szczególnie kiedy występują silne porywy wiatru. Żeby gasić takie pożary, musimy angażować do nich bardzo duże zasoby ratownicze. W lasach niekiedy występują trudności w dojazdach do tych miejsc, więc lepiej zapobiegać i zachować bardzo dużą ostrożność, żebyśmy nie musieli więcej takich działań prowadzić.
CZYTAJ: Pożar pustostanu po dawnym GS. W budynku znaleziono zwłoki [ZDJĘCIA]
Leśnicy apelują o ostrożność i rozwagę. Do lasu nie wolno wjeżdżać samochodem, nie wolno też rozpalać ognisk w miejscach do tego nieprzeznaczonych ani wyrzucać niedopałków papierosów.
EwKa / opr. AKos
Fot. archiwum RL