Rozpoczynają się tegoroczne matury. Dziś (04.05) abiturienci piszą egzamin z języka polskiego, jutro (05.05) z języka obcego nowożytnego, a w poniedziałek (08.05) z matematyki.
18 tysięcy maturzystów przystąpi do egzaminu dojrzałości w województwie lubelskim. Po raz pierwszy matury będzie zdawało 15 tysięcy osób. 9249 osób to tegoroczni absolwenci 8-letniej szkoły podstawowej i 4-letniego liceum, którzy będą zdawać tak zwaną „nową maturę”. 5812 osób, to ostatni absolwenci gimnazjów i 4-letnego technikum lub szkoły branżowej II stopnia, którzy przystąpią do „starej matury”.
W całej Polsce do matury z języka polskiego w nowej formule przystępuje ponad 158 tysięcy osób. Zmiany wynikają między innymi ze zmian w podstawie programowej.
CZYTAJ: Maturalny maraton. Czego najbardziej boją się uczniowie?
– Jest kilka rzeczy na które warto zwrócić uwagę – mówi Teresa Bulska-Leśniak z Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Krakowie. – Mamy wypracowanie, tak jak zawsze, tyle, że nie ma narzuconej formy wypowiedzi, jak rozprawka czy interpretacja. Istotną różnicą jest test historyczno-literacki, ponieważ forma kształcenia ma w tej chwili taki historyczno-literacki charakter, i język polski w użyciu, czyli taka forma pracy z tekstami nieliterackimi, rozwiązywanie zadań związanych z dwoma tekstami, które poruszają podobny problem, bardzo aktualny, taki jak sztuczna inteligencja albo film, oraz zadanie wymagające napisania notatki syntetyzującej.
– Co ważne, matury odbywają się w dwóch formułach – mówi lubelska kurator oświaty Teresa Misiuk. – Absolwenci czteroletniego liceum będą zdawać egzamin w tej formule, tak się o tym mówi, „2023”. Różnica polega na tym, że są absolwentami cztero-, a nie jak było wcześniej, trzyletniego liceum, i w związku z tym realizowali trochę zmienioną podstawę programową kształcenia ogólnego. Natomiast absolwenci techników realizowali jeszcze tę starą podstawę programową, stąd oni zdają ten egzamin maturalny w formule „2015”.
W całej Polsce chęć przystąpienia do tegorocznych matur zadeklarowało ponad 272 tysiące osób. W województwie lubelskim – ponad 18 tysięcy. W nowej formule maturę napisze ponad 9 tysięcy tegorocznych absolwentów, a w starej około 6 tysięcy. Pozostałe 4 tysiące to osoby, które do matury przystąpią po raz kolejny.
CZYTAJ: Lech Gawryłow: Najważniejsze zmiany w maturze z języka polskiego
Maturzysta musi przystąpić do trzech pisemnych egzaminów na poziomie podstawowym: z języka polskiego, z matematyki i z języka obcego oraz egzaminu pisemnego z przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym. Obowiązkowe są też dwa egzaminy ustne – z języka polskiego oraz obcego języka nowożytnego.
Egzaminy dojrzałości zakończa się 23 maja. Wyniki egzaminów będą znane 7 lipca.
MaTo/ MaK/ opr. DySzcz
Fot. archiwum