W Krasnymstawie i Parczewie powstały w poniedziałek (22.05) hotele dla dziko żyjących pszczół. Domki stanęły przy Dworku Starościńskich w Krasnymstawie oraz przy Szkole Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Parczewie.
CZYTAJ: Hotel dla pszczół przy Radiu Lublin. Ekologia jest na fali [ZDJĘCIA i WIDEO]
– Akcja Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie oraz Fabryki Cukierków „Pszczółka” pomoże w edukacji przyrodniczej najmłodszych – zauważył Jarosław Pastor, dyrektor parczewskiej „Jedynki”. – Dzieci zobaczą pszczoły bezpośrednio, prawie na dotyk. Ale są to pszczoły nieżadlące, więc niebezpieczeństwa nie ma. Da to większą świadomość dzieciakom, podobnie jak wcześniejsze działania szkoły związane z pszczelarstwem.
CZYTAJ: W regionie będzie więcej hoteli dla pszczół
Uczniowie mogli zobaczyć kokony murarki ogrodowej. – Z tych kokonów pszczółki się wygryzą i wlecą do rurek trzcinowych (z których zbudowany jest hotel – red.).Tam będą budowały sobie gniazda. W Polsce gatunków zagrożonych mamy 470. Każdy z was może sobie zrobić taki hotel. Wystarczy butelka po wodzie mineralnej albo pudełko kartonowe i trochę trzciny – mówiła dzieciom prof. Aneta Strachecka z Wydziału Biologii Środowiskowej Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.
Hotele dla pszczół w ramach akcji powstały już m.in. przy Polskim Radiu Lublin czy w Poleskim Parku Narodowym.
Hotel to specjalny domek, w którym schronienie znajdzie łagodna i nieżądląca pszczoła – murarka ogrodowa. To gatunek pszczoły, która nie produkuje miodu, ale jest bardziej wydajna w zapylaniu niż pszczoła miodna.
ZOBACZ ZDJĘCIA:Przy Radiu Lublin stanął hotel dla pszczół
SzyK / opr. ToMa