Państwa Trójmorza zajmują różne postawy wobec agresji Rosji na Ukrainę, ale póki co wspierają proeuropejskie aspiracje Ukrainy.
– Powinny też uczestniczyć w jej odbudowie po wojnie – mówił w Radiu Lublin dr Łukasz Lewkowicz z Instytutu Europy Środkowej. – Infrastruktura na Ukrainie jest teraz w dużym stopniu zniszczona – infrastruktura komunikacyjna, energetyczna. Niewątpliwie tutaj jest szansa dla Inicjatywy Trójmorza, bo to są państwa, które często graniczą z Ukrainą. Polska, Słowacja, Węgry, Rumunia mają granice z tym krajem. To też kwestia odpowiedniej infrastruktury granicznej, żeby to jednak poprawić. Może nowe przejścia graniczne, dobre połączenia drogowe. My już powinniśmy myśleć, żeby planować tę odbudowę i rozmawiać z biznesem ukraińskim, z samorządami. I niektóre kraje to po prostu robią.
Cała rozmowa w materiale wideo:
Jak dodał dr Lewkowicz, Ukraina będzie prawdopodobnie wiodącym tematem na szczycie Państw Trójmorza, który odbędzie się w Bukareszcie we wrześniu.
W Lublinie trwa drugi dzień Samorządowego Kongresu Trójmorza.
Trójmorze to inicjatywa gospodarczo-polityczna skupiająca 12 państw położonych w pobliżu mórz Bałtyckiego, Czarnego i Adriatyckiego.
RCh / opr. WM
Fot. PrzeG