Festiwal KODY w Lublinie
W Lublinie rozpoczyna się 15. Festiwal Tradycji i Awangardy Muzycznej KODY.
Ideą wydarzenia jest łączenie i przenikanie muzyki tradycyjnej i nowoczesnych brzmień – mówi kurator festiwalu Grzegorz Paluch. [SŁUCHAJ PONIŻEJ]
Organizatorem festiwalu jest Ośrodek Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych Rozdroża, a szczegółowy program wydarzenia dostępny jest na stronie www.kody-festiwal.pl.
O Iranie w Zamojskim Domu Kultury
Zamojski Dom Kultury zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu „Palcem po mapie” – tym razem pod hasłem „Iran”.
Iran – niezwykły, tajemniczy kraj, poruszający w każdym z nas ciekawość Orientu. Wzbudza skrajne emocje, od podziwu po lęk. Czy naprawdę jest tak niebezpieczny jak go malują?
Marta i Maciek z FolkAround zabiorą nas w podróż śladami Polonii. W 80. rocznicę przybycia polskich uchodźców do Iranu wrócili na „Szlak nadziei”.
W miesięcznej podróży przez kraj Persów znaleźli nie tylko polskie wspomnienia, ale prawdziwy skarb zaklęty w historii i kulturze.
Pokażą najwspanialsze miasta Iranu, zabiorą nas w najgorętsze miejsce na Ziemi, poczęstują różaną herbatą i opowiedzą historie współczesnych mieszkańców Iranu.
Czy Irańczycy przyjęli ich tak samo serdecznie jak naszych rodaków w 1942 roku?
O tym wszystkim podczas dzisiejszego spotkania w ZDK.
Początek o godz. 17. Wstęp wolny.
Jubileuszowa wystawa Stasysa Eidrigeviciusa
Stasys Eidrigevicius, polsko-litewski malarz, plakacista, twórca happeningów obchodzi w tym roku 50-lecie swojej działalności artystycznej.
Na wystawę prac artysty do Galerii Wirydarz w Lublinie zaprasza jej kustosz Piotr Zieliński. [SŁUCHAJ PONIŻEJ]
Wystawę można oglądać w Galerii Sztuki Wirydarz przy ul. Grodzkiej 19 w Lublinie do 24 czerwca.
Spotkanie ze slumerem i poetą
Muzeum Józefa Czechowicza zaprasza na spotkanie autorskie z Grzegorzem Jędrkiem – slamerem i poetą – wokół jego nowego tomu poetyckiego, zatytułowanego „Psylocybina”.
Spotkanie przy ul. Złotej 3 rozpocznie się o godz. 18.00.
Grzegorz Jędrek – ur. 1988, od kilkunastu lat mieszka w Lublinie. Slamer i poeta, obecnie zajmuje się przede wszystkim literaturą mówioną. Debiutował na łamach „Akcentu” 2011 nr 3, ponadto publikował m.in. w „Arteriach”, „Odrze”, „Stonerze Polskim” i „Wakacie”. Autor zbiorów wierszy „Badland” (2012) oraz „Psylocybina” (2023). Dwukrotnie nominowany do nagrody im. Jacka Bierezina, jeden z laureatów „Połowu 2011″. Uczestnik turniejów jednego wiersza. Laureat lubelskich „Żurawi 2012″ w kategorii „Słowo”. Współzałożyciel Inicjatywy Dworzec Wschodni. Doktor literaturoznawstwa, czasowo związany z Katedrą Teorii i Antropologii Literatury KUL. W swoich badaniach z zakresu humanistyki cyfrowej rozwija koncepcje konstruktywizmu utopijnego. Twórca bloga o PR i marketingu w kulturze wniedoczasie.pl. Fan Star Treka.
Fot. KODY FB