Spotkanie z cyklu “Bitwa o kulturę”
W ramach cyklu “Bitwa o kulturę” w Teatrze Starym w Lublinie, dziś rozmowy o budynkach teatru przyszłości.
Od dwóch dekad trwa proces albo adaptacji przestrzeni postindustrialnych na potrzeby teatru, spektakularnych remontów i całkiem nowych realizacji architektonicznych.
Po co nam te nowe przestrzenie? Czy architektura podąża za przemianami języka teatralnego? Jakich sal potrzebuje polski teatr? Kto będzie chodził do tych nowych gmachów i w jakim celu? Czy mamy do czynienia z przedefiniowaniem funkcji budynku teatralnego? Czy nowe polskie teatry są bardziej dla artystów, czy widzów?
Odpowiedzi na – między innymi – na te pytania, poszukają Michał Kotański – reżyser teatralny, dyrektor Teatru im. S. Żeromskiego w Kielcach, Justyna Łagowska – scenografka, autorka kostiumów, reżyserka świateł i prowadzący spotkanie – Łukasz Drewniak.
Początek spotkania o godz.18:00. Będzie ono także transmitowane na stronie oraz Facebooku Teatru Starego. Obszernych skrótów ze spotkań w Teatrze Starym można wysłuchać także w audycji red. Grażyny Lutosławskiej „Nie tylko rozrywkowa niedziela radiowa”, na antenie Polskiego Radia Lublin, w niedzielę między 7:00, a 11:00.
Nowa wystawa w Muzeum Literackim im. Józefa Czechowicza
Pozostajemy na lubelskim Starym Mieście. Muzeum Józefa Czechowicza zaprasza na prezentacje eksponatów związanych z pobytem poety we Francji.
Kultura Francji pełniła szczególna rolę w twórczości poety. Zaczytywał się w poezji francuskiej, przekładał ją na język polski, a w swoich tomach zamieszczał tłumaczenia własnych wierszy na ten język.
Pobyt poety w Paryżu w 1930 roku Początkowo spokojny, ostatecznie należał do mało udanych. Choroba oczu, o której pisał do swoich przyjaciół, utrudniła mu życie. Zupełnie osamotniony, miał jedynie do dyspozycji dzwoneczek, którego dźwięk odpędzał złe myśli.
W muzeum można zobaczyć wspomniany dzwoneczek, jak również listy, pocztówki, a także prezentowaną po raz pierwszy obszerną kolekcję widokówek zakupionych przez poetę – mówi dyr. Muzeum literackiego im. Józefa Czechowicza w Lublinie – prof Aleksander Wójtowicz. [POSŁUCHAJ PONIŻEJ]
Prezentację „Paryż ocean widziałem przez dym siny. Józef Czechowicz i Francja”, w Muzeum Literackim im. Józefa Czechowicza przy ul. Złotej 3, można oglądać do 2 czerwca 2023.
Portret Olgi Boznańskiej tematem cyklu “Jest takie dzieło”
W Domu Kultury LSM kolejne spotkanie w ramach cyklu “Jest takie dzieło”. Tym razem historyk sztuki dr Elżbieta Matyaszewska będzie opowiadała o portrecie Olgi Boznańskiej, który wykonała Łucja Bałzukiewicz. Obraz ten znajduje się w Muzeum Narodowym w Warszawie. Obie artystki spotkały się w Paryżu gdzie doskonaliły swoje malarskie umiejętności. Jednym z efektów tego spotkania był właśnie omawiany portret. O współpracy obu pań oraz związkach z Wilnem i Lublinem Łucji Bałzukiewicz, będzie można usłyszeć w Domu Kultury LSM przy ul.Wallenroda 4a o godz.18:00.
Fot. pexels.com