Na Lubelszczyźnie powstaną: Lubelski Klaster Wodorowy oraz Lubelski Klaster Gospodarki Obiegu Zamkniętego. Listy intencyjne w tej sprawie podpisali przedstawiciele województwa lubelskiego oraz największych lubelskich spółek.
List intencyjny w sprawie utworzenia Lubelskiego Klastra Wodorowego podpisali prezesi Lubelskiego Parku Naukowo-Technologicznego, Grupy Azoty Zakłady Azotowe „Puławy” S.A. oraz Lubelskiego Węgla Bogdanka, a także marszałkowie województwa lubelskiego. Misją Klastra jest nawiązanie stałej sieci współpracy opartej na transferze wiedzy, technologii i rozwiązań innowacyjnych.
CZYTAJ: Przyszłość z pewnymi problemami. Autobusy wodorowe pojawią się w miastach regionu
Liderem Lubelskiego Klastra Wodorowego została Grupa Azoty Zakłady Azotowe „Puławy” S.A.
– Grupa Azoty jest największym producentem wodoru w Polsce – mówi wiceprezes Zarządu Grupy Azoty Puławy S.A., Paweł Bryda. – Formuła klastra idealnie wpisuje się w naszą strategię. Dobrze, że dzieje się to w województwie lubelskim ponieważ nasza siedziba w nim się mieści. Wszelkie tego rodzaju inicjatywy są dla nas pomocne w rozwijaniu technologii. Zależy nam przede wszystkim na rozwijaniu technologii „zielonego azotu”, którego produkcja oparta jest na odnawialnych źródłach energii.
Natomiast Lubelski Węgiel „Bogdanka” będzie liderem Lubelskiego Klastra Gospodarki Obiegu Zamkniętego.
CZYTAJ: Bogdanka znów wydobywa węgiel trzema ścianami
– Nie od dziś myślimy o gospodarce obiegu zamkniętego – mówi prezes Bogdanki, Kasjan Wyligała. – Myślimy o ponownym wykorzystaniu wody, a także odpadów, czyli łupka węglowego. Gospodarka obiegu zamkniętego to będzie jeden z filarów rozwojowych nowej strategii, którą właśnie aktualizujemy. Myślę, że będzie to ciekawa platforma, której będziemy liderować, a pozwoli nam na rozwiniecie wielu projektów.
– Ten klaster to jeden z kroków do osiągnięcia neutralności klimatycznej – mówi marszałek województwa lubelskiego, Jarosław Stawiarski. – Chodzi o to, żeby wszystko, co wyprodukujemy, pozostało na Lubelszczyźnie i zostało zmienione: czy na przyjazną energię, czy też w ciepło, które może ogrzewać nasze mieszkania.
List intencyjny w sprawie powołania Lubelskiego Klastra Gospodarki Obiegu Zamkniętego podpisali także: reprezentanci Lubelskiego Parku Naukowo-Technologicznego, Grupy Azoty Puławy, Lubelskiego Węgla Bogdanka oraz PGE Dystrybucja, a także władze województwa lubelskiego.
Klaster to grupa przedsiębiorstw i instytucji, pochodzących z tego samego obszaru, które ze sobą współpracują w danej dziedzinie.
MaK / opr. ToMa
Fot. Piotr Michalski