Rejestracja potencjalnych dawców szpiku i komórek macierzystych prowadzona jest na trzech wyższych uczelniach w Lublinie. To akcja fundacji DKMS pod hasłem Heplers’ Generation.
– Szpik pomaga w leczeniu chorób krwi, zwłaszcza białaczki – mówi liderka fundacji DKMS Dominika Białata. – Co 40 minut ktoś dowiaduje się, że jest chory. Bardzo duża liczba osób. Znalezienie bliźniaka genetycznego nie jest takie proste jakby się mogło wydawać. Duża baza dawców jest bardzo potrzebna, żeby uratować komuś życie. Nie jest to bolesne. U nas się tylko wypełnia formularz i jest zrobiony wymaz z wewnętrznej części policzka.
Akcja potrwa do piątku (21.04). Na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej rejestracja prowadzona jest na wydziałach: Historii i Archeologii; Filozofii i Socjologii oraz Prawa i Administracji. Na Uniwersytecie Medycznym akcja odbywa się w Centrum Symulacji Medycznej przy ulicy Chodźki oraz Collegium Anatomicum przy ulicy Jaczewskiego. Z kolei na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim jest prowadzona w Collegium Jana Pawła II.
CZYTAJ: Medycyna, technika i lotnictwo. Uniwersytet i akademia będą współpracować [ZDJĘCIA]
Do tej pory w akcjach organizowanych na uczelniach w całej Polsce udało się zarejestrować prawie 150 tysięcy potencjalnych dawców szpiku.
RyK / opr. PrzeG
Fot. archiwum