– Prokuratura prowadzi śledztwo w sprawie zboża technicznego z Ukrainy, które zostało sprzedane największym producentom mąki w kraju jako polskie zboże spożywcze – podała we wtorek (11.04) “Rzeczpospolita”.
Gazeta ustaliła, że śledztwo o oszustwo wielkich rozmiarów wszczęła Prokuratura Okręgowa w Zamościu po zawiadomieniu Wojewódzkiego Inspektoratu Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych w Lublinie.
CZYTAJ: Wiceminister rolnictwa: import zboża z Ukrainy wstrzymany co najmniej do lipca
Rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Zamościu prokurator Anna Rębacz – cytowana w artykule – wskazała, że postępowanie zostało wszczęte w sprawie doprowadzenia trzech podmiotów do niekorzystnego rozporządzenia mieniem, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej o wartości 1,5 mln zł. – Nastąpiło to poprzez wprowadzenie w błąd osób ze spółek zbożowych co do kraju pochodzenia pszenicy – przekazała prok. Rębacz. Jak dodała, w śledztwie dotąd nie postawiono zarzutów. W artykule wskazano, że od września do listopada 2022 r. firmy kupiły aż 1025 ton pszenicy, nie wiedząc, że pochodzi z Ukrainy.
CZYTAJ: Minister Telus: Obecnie najważniejsze jest opróżnienie magazynów zboża
Pszenica była deklarowana jako polska
Jak ustaliła “Rzeczpospolita”, pokrzywdzonymi są trzy firmy z grupy największych krajowych młynarni, które kupiły pszenicę deklarowaną jako polska od firm pod Hrubieszowem. A naprawdę sprzedano im ukraińskie zboże, które wjechało do Polski jako techniczne, więc przeznaczone do spalenia lub na pellet.
– Prokuratura zabroniła nam ujawnienia nazw firm “z uwagi na dobro prowadzonego śledztwa i ochronę pokrzywdzonych”. Wiemy, że jedna z nich nie użyła go do produkcji mąki” – podała gazeta.
CZYTAJ: Minister rolnictwa: Ukraina zgodziła się na nasze propozycje ws. przywozu zboża [ZDJĘCIA]
Według gazety, to niejedyne takie śledztwo. – Po tym, gdy proceder zaczęli ujawniać rolnicy, państwowe inspekcje – sanitarna, handlowa, weterynaryjna i jakości handlowej – na wniosek wojewody lubelskiego zaczęły kontrolować importerów zbóż z Ukrainy. Wykryto, że jeden z nich 66 ton zboża technicznego sprzedał krajowym producentom pasz – napisała “Rzeczpospolita”.
RL / PAP / opr. ToMa
Fot. pixabay.com