Rozpoczął się drugi sezon wypasu owiec w pobliżu Zamku w Janowcu. Zwierzęta trafiły tam w ubiegłym roku dzięki współpracy z Uniwersytetem Przyrodniczym w Lublinie, by zjadać inwazyjne gatunki roślin. Na zimę owce opuściły Janowiec, by teraz znów gościć w nadwiślańskim miasteczku.
CZYTAJ: Zamek w Janowcu za parę dni pożegna się z owcami. Zwierzęta wrócą na wiosnę
O powrocie owiec na zbocza ruin zamku w Janowcu poinformowała Urszula Czarnecka z Muzeum Nadwiślańskiego, którego oddziałem jest zamek w Janowcu. – Jest to stado 51 owiec, w tym mamy z dziećmi. Wypas owieczek będzie trwać do jesieni – dodała.
POSŁUCHAJ: Czesława Borowik „Jedyny taki zamek”
Wypas jest możliwy dzięki porozumieniu zawartemu w ubiegłym roku pomiędzy Muzeum Nadwiślańskim w Kazimierzu Dolnym a Uniwersytetem Przyrodniczym w Lublinie.
CZYTAJ: Przy Zamku w Janowcu pojawiły się owce. Mają powstrzymać odrastanie inwazyjnych gatunków roślin
– Celem zadania jest ochrona i przywrócenie bioróżnorodności ciepłolubnych muraw napiaskowych we wschodniej części zespołu zamkowo-parkowego oraz na części południowego stoku skarpy z zachowanymi tarasami dawnej winnicy – wyjaśniła Czarnecka.
Dodała, że teren został zimą wyczyszczony z podrostu drzew i krzewów, przez co odsłoniły się widoki na dolinę Wisły i miasteczko. – Aby powstrzymać odrastanie gatunków inwazyjnych, zdecydowano się, w oparciu o pozytywne doświadczenia innych instytucji, na wypas owiec rodzimej rasy – świniarka – przekazała.
Dodajmy, że tradycje owczarskie w Janowcu były już przed kilkoma wiekami. Owce jeszcze do niedawna stanowiły nieodłączny element pejzażu miasteczka. Teraz muzealnicy starają się rozpoznać i udokumentować lokalne tradycje pasterskie. A efekty tych działań poznamy na jednej z kolejnych ekspozycji.
ŁuG / PAP / RL / opr. AKos
Fot. Zamek w Janowcu – oddział Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym Facebook