Bezpieczeństwo energetyczne i wewnętrzne – to tematy trzeciego Samorządowego Kongresu Państw Trójmorza. Za miesiąc do Lublina przyjadą delegaci 12 europejskich państw.
– Większość tematów będzie się wiązać z Ukrainą – mówi Jarosław Stawiarski, marszałek województwa lubelskiego. – Będą samorządowcy z Ukrainy i mam nadzieję, że potwierdzą to, o czym wszyscy mówimy: że polskie samorządy będą uczestniczyły w odbudowie zniszczonej Ukrainy, a także w budowie w tym państwie społeczeństwa obywatelskiego, demokratycznego, które ma aspiracje wstąpienia do Unii Europejskiej. A my – państwa Trójmorza – jesteśmy po to, aby Ukraińcom w tym pomóc i utorować im szybką ścieżkę.
CZYTAJ: Szef MSWiA: ruszyła budowa zapory elektronicznej na granicy polsko-rosyjskiej
– Ponadto chcemy integrować do współpracy ponad 200 regionów z 12 państw Trójmorza, abyśmy razem na poziomie samorządów lokalnych realizowali nasze wspólne cele. A takimi celami jest na pewno bezpieczeństwo energetyczne, bezpieczeństwo i rozwój transportu międzynarodowego, gdzie samorządy mają bardzo dużą rolę. Naszymi celami jest także współpraca na polu małych, średnich przedsiębiorstw, jak również wymiana młodzieży, współpraca ośrodków naukowych naszych krajów – wymienił Stawiarski.
Zwieńczeniem przedsięwzięcia ma być podpisanie umowy o sieci regionów Trójmorza pomiędzy 15 regionami-założycielami z Polski, Litwy, Słowacji, Węgier, Rumunii.
Forum Gospodarcze i nagrody
Tegorocznemu Kongresowi będzie towarzyszyło Forum Gospodarcze, w ramach którego odbędą się różne seminaria i spotkania poświęcone m.in. wyzwaniom związanym z odbudową Ukrainy, ale także innowacyjności, cyfryzacji, gospodarce wodorowej. – Nastąpi ogłoszenie nowych inicjatyw województwa lubelskiego dotyczących gospodarki wodorowej i gospodarki obiegu zamkniętego – deklaruje wicemarszałek województwa lubelskiego Zbigniew Wojciechowski.
Prezes Instytutu Rozwoju Samorządu Terytorialnego Województwa Lubelskiego – dr hab. Marcin Szewczak, który jest także przewodniczącym Rady Programowej kongresu – przekazał, że podobnie, jak w zeszłych latach zostaną wręczone nagrody zarówno dla osobowości, jak i firm aktywnie działających w obszarze regionów Trójmorza, które odniosły międzynarodowy sukces. Przypomniał, że w poprzednich edycjach w kategorii “osobowość” uhonorowani zostali prezydent Andrzej Duda oraz premier Mateusz Morawiecki.
W trakcie kongresu w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim zostanie zorganizowana konferencja z udziałem uczelni działających w państwach Trójmorza. Prof. Beata Piskorska z KUL zapowiedziała podpisanie umowy o utworzeniu przez nie sieci uniwersytetów.
Wydarzenie obędzie się w dniach 17-18 maja 2023. Patronat nad nim objął prezydent Andrzej Duda. Swoją obecność potwierdziła już minister klimatu Anna Moskwa i wicepremier, minister obrony Narodowej Mariusz Błaszczak.
FiKar / PAP / opr. ToMa
Fot. Piotr Michalski