Troje studentów oraz doktorantów z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie znalazło się w gronie laureatów konkursu „Perły Nauki” organizowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Młodzi naukowcy otrzymali dofinansowanie na swoje projekty badawcze.
Lekarz na stażu podyplomowym Kaja Karakuła zbada poziomu ekspozycji na glifosat i jego wpływ na zdrowie mieszkańców Lubelszczyzny.
– Każdy z nas ma z nim do czynienia, dlatego że jest to herbicyd, czyli środek, który zabija chwasty – mówi Kaja Karakuła. – Producenci zapewniali, że jest biodegradowalny, czyli że się nie rozpuszcza w wodzie i nie jesteśmy w stanie go spożyć. Niestety patrząc na ostatnie badania okazało się, że nie jest biodegradowalny, czyli jesteśmy w stanie przyswoić do naszego organizmu. Może on się znajdować w ziemi, jedzeniu, mięsie zwierząt, które spożywamy. Dlatego jest to na tyle ważne, żeby wiedzieć tę ekspozycję tego glifosatu, jakie ma nasze społeczeństwo. Dlatego, że na przykład Lubelszczyzna jest to obszar głównie rolniczy.
Dofinansowanie otrzymał także Marcin Czeczelewski, student VI roku kierunku lekarskiego na projekt pt.: „Rzeczywistość wirtualna w nauce neuroanatomii”. Natomiast Alicja Forma, studentka VI roku kierunku lekarskiego i doktorantka II roku Szkoły Doktorskiej zbada między innymi stężenie metali ciężkich w organizmie w przewlekłej chorobie alkoholowej.
LilKa / opr. AKos
Fot. Uniwersytet Medyczny w Lublinie – UMLub Facebook