Powiatowe Centrum Usług Społecznych otwarto we Włodawie. To inicjatywa powiatu włodawskiego. Dzięki niej kompleksowe wsparcie otrzymają osoby niepełnosprawne, starsze i samotne.
W ramach centrum pracę rozpoczął już dom seniora i powiatowy ośrodek wsparcia. W planach jest też działalność zakładu aktywności zawodowej, domu pomocy społecznej wraz z mieszkaniami chronionymi. Wszystkie te usługi społeczne będą prowadzone w jednym obiekcie, wyremontowanym budynku po byłej jednostce wojskowej.
Ogromny problem – osamotnienie
– Była bardzo duża potrzeba utworzenia Centrum. W Domu Pomocy Społecznej w Różance brakowało miejsc. Tak samo było również w Powiatowym Ośrodku Wsparcia “Przystań”, który funkcjonuje przy ul. Piłsudskiego we Włodawie. Poza tym reagujemy na problemy mieszkańców – mówi starosta powiatu włodawskiego Andrzej Romańczuk. – Powiat włodawski jest niewielkim powiatem, ale bardzo rozległym obszarowo. Widzimy problemy, z którymi mierzy się społeczeństwo. Jest to przede wszystkim osamotnienie. W większości tu są tereny wiejskie, na jakich bardzo często zostają osoby samotne, które borykają się z wieloma problemami. Brak kontaktu z ludźmi to zdecydowany problem.
Dom Seniora w ramach Centrum już rozpoczął swoją działalność. Wsparcie znajdzie tutaj 30 seniorów
– Liczba ta może się w miarę potrzeby zwiększyć – mówi dyrektor placówki Andrzej Wróbel. – Jest to takie typowe miejsce dla seniora, który jest sam w domu i potrzebuje kontaktu z rówieśnikami. W Dziennym Domu Seniora jest biblioteka, sala relaksu, sala do ćwiczeń. Dom jest bardzo dobrze wyposażony. Mamy tutaj pomieszczenie do zajęć aktywno-ruchowych, mamy aneks kuchenny. W tej chwili pracownia plastyczna wykonuje bardzo ciekawe artystycznie prace.
“Mamy tutaj wspaniałe towarzystwo”
– Dlaczego mamy siedzieć w domu? – mówi seniorka. – Mamy tutaj wspaniałe towarzystwo, zajęcia plastyczne.
– Powiatowy Ośrodek Wsparcia przeznaczony jest dla 15 podpiecznych – mówi dyrektor placówki Dorota Ostrowska. – Jest to placówka pomocy społecznej pobytu dziennego dla osób niepełnosprawnych w tym z zaburzeniami psychicznymi. Owszem była taka potrzeba właśnie dla osób ze spektrum autyzmu i z niepełnosprawnościami sprzężonymi. Prowadzimy terapię zajęciową w pracowni kulinarnej, życia codziennego, pracowni plastycznej, muzycznej. Prowadzimy pracownię teatralną. Oferujemy wsparcie socjalne, czyli pomagamy uczestnikom w załatwianiu spraw urzędowych, opiece czy pielęgnacji.
– Tutaj jakbym odnalazła swój dom – mówi jedna z seniorek. – Takie miejsce na ziemi, mały skrawek czegoś, co bardzo lubię. Uczęszczam na zajęcia do różnych pracowni. Należę do zespołu Iskra. Chodzę na zajęcia plastyczne – wypalam w drewnie. Jestem zadowolona. Czuje się potrzebna i do wartościowana.
Trwa wyposażanie domu pomocy społecznej
– Obecnie trwa wyposażanie domu pomocy społecznej. Znajdzie tu miejsce 30 osób – mówi pracownik starostwa powiatowego, Marta Bukacka. – W Domu Pomocy Społecznej będą przebywały osoby psychosomatycznie chore, które są zależne od osób trzecich, starsze i niepełnosprawne. Będzie świadczył usługi bytowe, opiekuńcze, wspomagające. Dodatkowo zaplanowano również dwa mieszkania wspomagane przeznaczone dla osób przygotowujących się do samodzielnego życia.
Zakład Aktywności Zawodowej, który w przyszłości ma funkcjonować w ramach centrum, będzie pełnił funkcję rehabilitacji zawodowej i społecznej dla osób z niepełnosprawnościami.
– W naszym Zakładzie Aktywności Zawodowej ma pracować 30 niepełnosprawnych oraz tzw. 12 opiekunów – pracowników na pełnym etacie, którzy będą się opiekować tymi osobami. Zakład będzie prowadził trzy branże: gastronomiczną, pralniczą oraz utrzymywania porządku i dbania o zieleń – objaśnia Marta Bukacka.
Powiat opiekuje się swoimi mieszkańcami
– Powiat włodawski opiekuje się swoimi mieszkańcami – mówił na uroczystości otwarcia Centrum prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. – W szczególny sposób dzisiaj seniorzy, osoby z niepełnosprawnościami, wszyscy ci, którzy potrzebują dziennego lub całodobowego pobytu, opieki. To jest dla mnie niezwykle cenne i ważne doświadczenie, że pomysł, który zaproponowałem kilka lat temu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej, który przedstawiłem jako pomysł rządowy, jest dalej realizowany. Dziękuje za realizację naszego programu, naszego pomysłu.
Koszt utworzenia Centrum Usług Społecznych we Włodawie wyniósł 10 mln zł.
Dodajmy, że 85 procent kosztów zostało sfinansowanych z budżetu Unii Europejskiej. Wkład w inwestycję miał też PEFRON.
MaT / opr. AKos
Fot. pexels.com