Gwiezdne Wojny tematem cyklu „Bitwa o literaturę” w Teatrze Starym w Lublinie
Znawcy tematu, krytycy filmowi, będą dyskutować o kolejnych ekranizacjach tej kosmicznej sagi i sensie rozwijania kolejnych wątków wokół drugorzędnych postaci. Na ten temat porozmawiają Łukasz Drewniak, Kaja Klimek i Jakub Turkiewicz. Początek spotkania o godzinie 18.00. Będzie ono także transmitowane na stronie oraz Facebooku Teatru Starego. Obszernych skrótów ze spotkań w Teatrze Starym można wysłuchać także w audycji red. Grażyny Lutosławskiej „Nie tylko rozrywkowa niedziela radiowa” na antenie Polskiego Radia Lublin, w niedzielę między 7.00 a 11.00.
Łukasz Drewniak, kurator programu teatralnego Teatru Starego w Lublinie.
Jakub Turkiewicz – z wykształcenia historyk, a z zamiłowania fantasta. Autor wydanej w 2022 roku książki „Wojna gwiazd. Opowieść o genezie polskiego fandomu Gwiezdnych wojen”. Publikował cykliczne artykuły na temat filmów science fiction i fandomu „Star Wars” w magazynie „Sfera”. Okazjonalnie współpracował też z innymi czasopismami, gdzie popularyzował wiedzę na temat kolekcjonerstwa fantastycznych gadżetów. Prowadził humorystyczną stronę starwarsy.pl, która z czasem przerodziła się w wirtualne muzeum pamiątek po polskiej wersji zjawiska Star Wars i przygotowywał artykuły publikowane na stronie efantastyka.pl. W roku 2018, wspólnie z reżyserem Radosławem Salamończykiem, zrealizował film dokumentalny „Wojna gwiazd”. Pisze też opowiadania; debiutował w „Nowej Fantastyce”, a jego teksty ukazywały się w miesięczniku „Science Fiction Fantasy i Horror”. Autor powieści science fiction „Chciej mnie zawsze”.
Kaja Klimek – edukatorka, tłumaczka, krytyczka filmowa i popkulturalna. Nieustannie dyskutuje o filmach i serialach – z widzami, gdy tylko nadarzy się okazja, z twórcami na festiwalach, z innymi krytykami w mediach, ze studentami na Uniwersytetach Warszawskim i SWPS, i co najważniejsze: z dziećmi i młodzieżą w ramach programów edukacji filmowej.
Festiwal Danuty Szaflarskiej „Śleboda/Danutka”
Pozostajemy w Teatrze Starym w Lublinie – młodość będzie motywem przewodnim tegorocznej edycji festiwalu Danuty Szaflarskiej „Śleboda/Danutka”, o czym więcej opowie dyrektor programowy festiwalu – Michał Merczyński. [SŁUCHAJ PONIŻEJ]
Zwieńczeniem festiwalu będzie koncert plenerowy na rynku Starego Miasta pt.: „W blasku nocy”. Wystąpią między innymi: Ralph Kamiński, Mela Koteluk i laureatki nagrody „Gong Danutki” – Magdalena Cielecka i Maja Ostaszewska.
Festiwal odbędzie się w dniach 14-17 czerwca. Bezpłatne wejściówki na wydarzenia będą dostępne w kasie Teatru od 5 czerwca.
Spotkanie z prof. Grzegorzem Motyką
Spotkanie poświęcone książce zatytułowanej „Akcja Wisła ’47. Komunistyczna czystka etniczna” – autorstwa Grzegorza Motyki – odbędzie się w Lublinie. W ramach akcji z powojennych ziem południowo-wschodniej Polski wysiedlono około 140 tysięcy osób narodowości ukraińskiej. Początek spotkania w Ośrodku Brama Grodzka – Teatr NN o godzinie 18.00.
Fot. Iwona Burdzanowska