Jest szansa, aby już tego lata został wznowiony program szkolnych wycieczek młodzieży izraelskiej do miejsc pamięci Holokaustu, m.in. na Lubelszczyźnie – mówił w Radiu Lublin rzecznik prasowy Ministerstwa Spraw Zagranicznych Łukasz Jasina.
Wycieczki zostały wstrzymane przez Izrael, kiedy polskie władze sprzeciwiły się temu, aby młodzieży izraelskiej w Polsce towarzyszyła uzbrojona ochrona. Dwa dni temu podpisane zostało porozumienie między Polską a Izraelem w tej sprawie, które uwzględnia żądania polskiej strony.
CZYTAJ: Znów będą odwiedzać Polskę. Przełom w sprawie wycieczek izraelskiej młodzieży
– Negocjacje trwały półtora roku – mówił Jasinia. – Oczywiście bardzo zależało nam na rozwiązaniu tej sprawy, ale trochę mniej niż stronie izraelskiej, dla której to jeden z najważniejszych elementów polityki historycznej. Jest to obowiązkowy element programów szkolnych. Pozwoliliśmy sobie jako polska strona na daleko posuniętą asertywność wobec Izraela. Domagaliśmy się przede wszystkim poszanowania dla polskiego prawa, szacunku dla polskiej suwerenności, okazywania, że Polska jest normalnym europejskim państwem, którego nie trzeba kreować na jakieś dzikie pola, do których młodzi Izraelczycy muszą przyjeżdżać z uzbrojonymi po zęby agentami Mosadu.
Cała rozmowa w materiale wideo:
Rzecznik MSZ podkreślił, że porozumienie udało się osiągnąć z szacunkiem dla partnerów z Izraela. Umowa musi być teraz ratyfikowana przez oba państwa, a jej założenia muszą być zawarte w szczegółowych zapisach prawa.
RCh / opr. WM
Fot. www.gov.pl/web/dyplomacja