Wojewoda lubelski złożył skargę kasacyjną od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie w sprawie Górek Czechowskich. Chodzi o uchwalone w 2019 roku przez Radę Miasta w Lublinie studium zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu.
Zdaniem wojewody rada miasta nienależycie wyważyła interes prywatny i publiczny. – Nie wzięto też pod uwagę opinii środowiskowych, że zabudowa części terenu negatywnie wpłynie na przyrodę – powiedział Lech Sprawka. – Opinia RDOŚ-u nie jest wiążąca dla rady miasta. Ale skoro ona jest wymagana, to pytanie, czy organ stanowiący uwzględnił tę opinię, czy nie uwzględnił. W orzeczeniach sądu jest napisane, że nie ma oceny. Dlatego stawiam zarzut Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu, że w trzecim orzeczeniu jak gdyby zignorował opinię Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska.
Oświadczenie TBV
Spółka TBV nie wyklucza odkupu przekazanych miastu 75 hektarów powierzchni Górek Czechowskich w Lublinie. Firma porzuca też budowę kolejnego etapu parku na tym terenie. To odpowiedź TBV na decyzję wojewody lubelskiego o złożeniu skargi kasacyjnej od wyroku dotyczącego terenu Górek Czechowskich.
“Decyzja wojewody przyśpiesza i uprawdopodabnia skorzystanie przez spółkę z prawa odkupu i powrotu wcześniej przekazanego miastu za 1 zł terenu do spółki TBV, co uniemożliwi korzystanie z tego terenu przez mieszkańców Lublina” – czytamy w wydanym do mediów oświadczeniu.
CZYTAJ: Górki Czechowskie: wojewoda wszczął postępowanie
Spółka TBV – właściciel ponad 100-hektarowego terenu – oddała miastu jego większą część za symboliczną złotówkę. Zgodnie z uchwałą rady miasta, deweloper mógł postawić bloki na około 25 hektarach Górek Czechowskich, a na 77 hektarach oddanych miastu zbudować park naturalistyczny.
Sprawa trafiła do sądu na skutek skargi ówczesnego wojewody lubelskiego Przemysława Czarnka i była 3 razy rozpatrywana przez Wojewódzki Sąd Administracyjny oraz 2 razy przez Naczelny Sądu Administracyjny w Warszawie. Ostatni wyrok oddalił skargę wojewody.
CZYTAJ: Spór o Górki Czechowskie. Część mieszkańców chce zaskarżenia wyroku WSA
TSpi / opr. WM
Fot. archiwum