Zastanawiasz się, jak dobrze przygotować się do przyjścia maluszka na świat? Zapisz się do szkoły rodzenia, z której wyniesiesz niezbędną wiedzę teoretyczną i praktyczną. Dzięki temu łatwiej opanujesz strach przed porodem i opieką nad noworodkiem. Sprawdź, jak wyglądają zajęcia i kiedy się na nie zapisać!
Czym kierować się przy wyborze szkoły rodzenia?
Do szkoły rodzenia warto zapisać się około 21 tygodnia, kiedy ustąpią już ciążowe dolegliwości, a zdążymy jeszcze spokojnie zrealizować cały program. Pamiętaj, żeby wcześniej zapytać ginekologa, czy nie widzi żadnych przeciwwskazań. Niekiedy przyszła mama może uczestniczyć tylko w zajęciach teoretycznych, a w przypadku ciąży wysokiego ryzyka najprawdopodobniej będzie musiała zrezygnować ze szkoły rodzenia.
Porównując szkoły rodzenia, nie kieruj się tylko ceną. Zwróć też uwagę na program zajęć i doświadczenie prowadzących. Dowiedz się, ile trwa kurs. Czy odbywa się on w ciągu tygodnia, czy w weekendy? Spotkania trwają zwykle 60–90 minut, ale warto to zweryfikować. Oprócz tego zapytaj, ile osób uczestniczy w zajęciach. Im mniej liczna jest grupa, tym większa szansa, że na kursie będzie panowała kameralna atmosfera. Jeśli chcesz wynieść wiedzę ze szkoły rodzenia, a przy okazji nawiązać znajomości, możesz zapisać się do większej grupy.
Dlaczego warto uczestniczyć w szkole rodzenia?
Szkoła rodzenia nie jest obowiązkowa, ale warto się do niej zapisać. W zajęciach może uczestniczyć zarówno przyszła mama, która chce rodzić siłami natury, jak i ta przygotowująca się do cesarskiego cięcia.
Zajęcia prowadzone są przez doświadczone położne i ginekologów-położników. Przyszłe mamy spotykają się też z psychologiem, fizjoterapeutą czy dietetykiem, dzięki czemu lepiej zadbają o siebie w ciąży i szybciej odzyskają siły po porodzie. Niektóre placówki organizują warsztaty z konsultantem laktacyjnym i doradcą noszenia w chuście.
Czego można nauczyć się na zajęciach?
Program szkoły rodzenia składa się nie tylko z cyklu wykładów, lecz także z warsztatów i ćwiczeń. W ramach zajęć praktycznych uczestnicy zwiedzają oddział położniczy, dzięki czemu oswoją lęk przed porodem. Przyszły tata dowie się, jaką rolę może odegrać na sali porodowej. Ponadto położna wyjaśnia, jakie prawa przysługują ciężarnym i co powinny one ze sobą zabrać do szpitala.
W trakcie zajęć położna odpowie na pytania nurtujące uczestników, dzięki czemu poczują się pewnie w nowej roli. Specjalistka poruszy takie zagadnienia, jak:
- karmienie piersią,
- opieka nad dzieckiem – przewijanie, ubieranie, kąpiel, pielęgnacja,
- formalności po porodzie,
- przygotowanie wyprawki i pokoju dziecięcego.
Szkoła rodzenia z kursem pomocy małemu dziecku obejmuje wykłady, podczas których przyszli rodzice nauczą się, jak powinni reagować w przypadku zadławienia, zatrucia, ostrego zapalenia krtani, drgawek czy utknięcia ciała obcego w nosie. Instruktor wyjaśni, jak prawidłowo wykonać resuscytację u dziecka. Oprócz tego prowadzący podpowie, jak skompletować apteczkę pierwszej pomocy.
Podczas zajęć praktycznych nauczysz się, jak prawidłowo oddychać w czasie porodu. Dzięki temu złagodzisz ból i przyspieszysz akcję porodową. W tym celu poznasz też popularne pozycje wertykalne. Dodatkowo dowiesz się, jakie objawy zwiastują, że maluszek jest gotowy do przyjścia na świat.
Więcej informacji znajdziesz na: https://porody.medicover.pl/ciaza/szkola-rodzenia-z-kursem-pierwszej-pomocy-malemu-dziecku/.
Artykuł sponsorowany