Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek skrytykował Donalda Tuska oraz Koalicję Obywatelską, której ten jest liderem. Chodzi o wczorajsze (10.03) wystąpienie w Rokietnicy w województwie wielkopolskim, podczas którego Tusk stwierdził, że religia w szkołach stała się jednym z najskuteczniejszych narzędzi laicyzacji młodego pokolenia Polaków.
– W religii chodzi o wspólnotę, która tworzy więzi społeczne – mówi minister. – Jeśli przyjdą zniszczyć naród, zaczną od Kościoła, bo Kościół jest siłą tego narodu – mówił kardynał Stefan Wyszyński. To, co widzieliśmy wczoraj podczas wystąpienia Donalda Tuska, jest niczym innym jak atakiem na Kościół, czyli na naród. Kościół to nie są tylko hierarchowie, duchowni. Zaatakował miliony Polaków, którzy każdego dnia i każdego tygodnia chodzą do kościoła, bo są Kościołem. Nie można pozwolić, żeby ten człowiek i Platforma Obywatelska jako program przyjmowali systemowy atak na Kościół, czyli na naród.
CZYTAJ: Wicepremier Sasin: Będzie gwarancja kredytów dla rolników bez zabezpieczenia majątkowego
Lider opozycji ocenił podczas wczorajszego wystąpienia, że w religii prowadzonej w szkołach nie chodzi o ewangelizację, a tysiące wynagrodzeń.
Przemysław Czarnek: Święty Jan Paweł II nie potrzebuje obrony. Broni się sam
W sobotnim briefingu przed gmachem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego szef MEiN nawiązał do tego, że św. Jan Paweł II jeszcze jako biskup krakowski przez wiele lat wykładał na tej uczelni. Jego zdaniem zarówno KUL, jak i miasto Lublin wiele zawdzięczają papieżowi.
– Jesteśmy przekonani, że święty Jan Paweł II nie potrzebuje obrony; broni się sam – swoim nauczaniem, swoim życiem, swoimi gigantycznym wkładem w odzyskanie wolności przez Polaków i przez Europejczyków; zrzucenie jarzma komunistycznego, sowieckiego z Polski i Europy Środkowo-Wschodniej – zauważył Czarnek.
Według niego, nie chodzi tu tylko o świętego Jana Pawła II. Szef MEiN nawiązał do słów kardynała Stefana Wyszyńskiego: „jeśli przyjdą zniszczyć naród, zaczną od Kościoła, bo Kościół jest siłą tego narodu”.
W piątek podczas spotkania z mieszkańcami Rokietnicy (woj. wielkopolskie) szef PO Donald Tusk mówił m.in. o tym, że nie powinno być religii w szkołach. Jego zdaniem religia w szkołach „stała się jednym z najskuteczniejszych narzędzi laicyzacji młodego pokolenia Polaków”. Ocenił, że „to są setki, tysiące wynagrodzeń, bo przecież nie chodzi o ewangelizację”.
Obecny na sobotnim briefingu w Lublinie szef gabinetu prezesa PiS Michał Moskal zwrócił uwagę, że św. Jan Paweł II kształtował pokolenia młodych Polaków, zarówno jako wykładowca, jak i papież. Odniósł się do jego słów o tym, że naród prawdziwie wolny jest tylko wtedy, kiedy kształtuje się przez wspólnotę języka, historii i kultury.
– I na to w ostatnich dniach widzieliśmy właśnie gigantyczny atak, czyli doprowadzenie do tego, żeby tą wspólnotę rozebrać na części pierwsze. Coś, co widzimy na całym świecie prowadzone przez lewicę – żeby każdą wspólnotę, która tworzy więzi społeczne zniszczyć. Wspólnotę taką, jaką jest rodzina, jaką jest Kościół, i wspólnotę taką, jaką jest naród – powiedział Moskal.
W poniedziałek TVN24 wyemitowało reportaż Marcina Gutowskiego „Franciszkańska 3″ poświęcony kwestii tego, co papież Jan Paweł II wiedział o przypadkach pedofilii wśród księży. Opisane zostały w nim przypadki trzech księży: Bolesława Sadusia, Eugeniusza Surgenta i Józefa Loranca oraz reakcja na nie ówczesnego metropolity krakowskiego kard. Karola Wojtyły. W reportażu pojawiły się również wypowiedzi holenderskiego dziennikarza Ekke Overbeeka, autora książki „Maxima Culpa. Co kościół ukrywa o Janie Pawle II”.
W odpowiedzi na ten reportaż Sejm przyjął w czwartek uchwałę w sprawie obrony dobrego imienia św. Jana Pawła II, w której potępiono „medialną, haniebną nagonkę, opartą w dużej mierze na materiałach aparatu przemocy PRL, której obiektem jest Wielki Papież – św. Jan Paweł II najwybitniejszy Polak w historii”.
„Przyszłość to Polska” – spotkania otwarte z mieszkańcami
Dzisiaj (11.03) w regionie odbędą się spotkania otwarte z udziałem polityków Prawa i Sprawiedliwości pod hasłem „Przyszłość to Polska”.
W Lublinie spotkanie rozpocznie się o godzinie 13.00 w Lubelskim Centrum Konferencyjnym. Wezmą w nim udział parlamentarzyści, samorządowcy i zaproszeni goście, a poprowadzi je wiceminister finansów Artur Soboń.
W Wojciechowie spotkanie zacznie się o godzinie 16.00 w siedzibie OSP Wojciechów; swój udział zapowiedział poseł Sylwester Tułajew. W Bełżycach o 18.00 w Miejskim Domu Kultury z mieszkańcami spotkają się m.in. poseł Sylwester Tułajew i europoseł Dominik Tarczyński.
PAP/ RyK / opr. WM
Fot. Krzysztof Radzki