Nie żyje o. prof. dr hab. Roland Prejs OFMCap z Wydziału Teologii KUL. Był historykiem Kościoła, wykładowcą akademickim.
O śmierci o. prof. Rolanda Prejsa poinformował przez media społecznościowe Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II.
B. prof. Roland Prejs urodził się 1 lutego 1956 roku w Sierakowie. W 1975 roku zaczął studia z teologii dla świeckich na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W 1977 roku wstąpił do Warszawskiej Prowincji Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów i rozpoczął nowicjat w Zakroczymiu od obłóczyn, które miały miejsce 21 sierpnia 1977 roku. Święcenia kapłańskie przyjął w Lublinie 17 kwietnia 1982 roku.
Po święceniach kapłańskich przez rok pracował w duszpasterstwie i w 1983 roku został skierowany na studia specjalistyczne z zakresu historii Kościoła na KUL. Zamieszkał w klasztorze w Lublinie przy Krakowskim Przedmieściu.
Od roku 1987 wykładał w Wyższym Seminarium Braci Kapucynów w Lublinie. W tym czasie publikował wiele artykułów naukowych na tematy dziejów Kościoła w XIX wieku.
W 2004 r. o. Roland uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego w zakresie nauk humanistycznych. Profesorem nadzwyczajnym został w roku 2007.
Pracę dydaktyczną na KUL o. Prejs rozpoczął w 2004 r. od prowadzenia wykładów na Wydziale Zamiejscowym Prawa i Nauk o Społeczeństwie w Stalowej Woli, gdzie prowadził seminarium naukowe dla studentów pedagogiki. Następnie został członkiem Rady Wydziału Teologii. Od roku 2006 pełnił funkcję kierownika Katedry Dziejów Teologii. Od roku 2016 był kierownikiem Katedry Historii Kościoła w Czasach Nowożytnych.
W zakonie pełnił funkcję gwardiana klasztoru przy Krakowskim Przedmieściu w Lublinie, prefekta seminarium kapucyńskiego w latach 1986-1988, wicerektora seminarium 1988-1989. Uczestniczył jako delegat w wielu kapitułach prowincjalnych. W latach 1991-1994 pełnił posługę wikariusza prowincjalnego.
Opracował kilkanaście tomów Bibliografii franciszkańskiej wydawanej w Poznaniu. Jest autorem wielu monografii oraz ponad stu artykułów naukowych. Redagował katalogi prowincjalne oraz prace zbiorowe z zakresu historii Kościoła i zakonu. Opracował dzieje Instytutu Historii Kościoła na KUL. Jest promotorem 91 magisteriów oraz 5 doktoratów.
Był wybitnym znawcą dziejów Kościoła w Polsce w XIX wieku, ze szczególnym uwzględnieniem historii zakonów franciszkańskich.
kul. pl / AKos
Fot. KUL Facebook