Osoby cierpiące na migrenę z aurą (inaczej zwaną oczną) oraz bez aury mogą wziąć udział w badaniach neurologicznych oraz okulistycznych. Dostarczą one nowych informacji, które pozwolą lepiej diagnozować i leczyć pacjentów.
Projekt realizowany jest przez zespół prof. Krystyny Mitosek-Szewczyk z Kliniki Neurologii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie oraz prof. Katarzyny Nowomiejskiej z Kliniki Okulistyki Ogólnej Szpitala Klinicznego nr 1.
Migrena to silny ból
– Migrena jest jednym z najczęściej występujących schorzeń neurologicznych na świecie. Dotyczy około 1 miliarda osób, a przede wszystkim kobiet – mówi profesor Krystyna Mitosek-Szewczyk. – W trakcie ataku migrenowego u większości osób, dochodzi do niemożliwości wykonywania czynności dnia codziennego, ponieważ ból głowy jest tak silny. Osoba taka musi się położyć w cichym i ciemnym pokoju, ma nadwrażliwość na światło, dźwięk. Występują nudności, wymioty i strasznie ciężki, pulsujący ból głowy. Przyczyny migreny do końca nie są zbadane.
CZYTAJ TAKŻE: Zmienna pogoda nie sprzyja dobremu samopoczuciu. O czym warto pamiętać?
Badanie i leczenie migreny jest trudne. – Bólom głowy mogą towarzyszyć objawy ze strony narządu wzroku np. mroczki w polu widzenia, błyski oraz zniekształcenia linii prostych czy obrazów. Są to objawy przejściowe. A w podstawowym badaniu okulistycznym wszystko jest prawidłowe – wyjaśnia prof. Katarzyna Nowomiejska. – Objawy te mogą powodować nawet prozaiczne pokarmy, jak czekolada, żółty ser i wino.
Badania neurologiczne i okulistyczne
– W przeprowadzanym przez nas badaniu chciałyśmy wykorzystać badanie optycznej koherentnej tomografii z opcją angio, czyli opcją naczyniową – wyjaśnia prof. Nowomiejska. – Jest też teoria naczyniowa migreny, która zakłada, że związany jest z nią skurcz naczyń w mózgu. A siatkówka w oku jest częścią mózgu. Możemy z dużą dokładnością zobrazować bardzo drobne naczynia siatkówki i ich gęstość.
– Będziemy mogli lepiej diagnozować pacjentów, bo być może powinni zawsze być badani okulistycznie. Obecnie pacjenci często trafiają od okulisty do neurologa i nie wiedzą, jaka jest diagnoza i czy dolegliwości spowodowane są chorobą gałki ocznej, czy ośrodkowego układu nerwowego. Pacjenci z migreną będą badani pod kątem innych chorób gałki ocznej, ponieważ musimy wykluczyć inne przyczyny. Badanie bada przepływ krwinek w bardzo drobnych naczyniach krwionośnych. Jest to jedyne miejsce gałki ocznej, w którym możemy z bardzo dużą dokładnością uwidocznić te naczynia. Jest to badanie nieinwazyjne i bardzo krótkie. To skan naczyń, które możemy porównać do tych u osób zdrowych – tłumaczy prof. Nowomiejska.
– Będą prowadzone także badania dzienniczkiem oraz kwestionariuszem jakości życia, by widzieć co się dzieje z pacjentem. Wtedy będzie nam łatwiej leczyć – mówi prof. Mitosek-Szewczyk. – W przypadku występowania aury objawy neurologiczne mogą być oczne oraz występujące w postaci połowicznego niedowładu, a to nastręcza nam lekarzom duże problemy diagnostyczne. 30% wszystkich migren to migreny z aurą.
Przyczyny bólu
– Są leki – niesterydowe i przeciwzapalne. Jednak jeżeli będziemy je zażywać często – powyżej 10 dni na miesiąc – mogą pojawić się bóle głowy „z odbicia”, czyli z nadużywania leków – mówi prof. Mitosek-Szewczyk.
– W miarę dojrzewania u dziewczynek pojawiają się zmiany hormonalne i około 15 roku życia może pojawić się migrena. Bóle te czasami mogą być także związane z miesiączką. Z kolei w czasie ciąży bóle głowy pojawiają się rzadko, natomiast po urodzeniu (ze względu na zmiany hormonalne) powracają. Migrena ustępuje w okresie przekwitania – dodaje prof. Mitosek-Szewczyk. – Jest to schorzenie, które w pewnym stopniu ma uwarunkowania genetyczne. Zawsze ważne jest pytanie, czy rodzice chorują? Choroba lokomocyjna dziecka może też sugerować, że w przyszłości może u niego wystąpić migrena.
W badaniach wezmą udział zarówno dorośli jak i dzieci od 6. roku życia. Zainteresowani mogą kontaktować się mailowo: migrena@umlub.pl.
CZYTAJ TAKŻE: „To jedne z najgorzej rokujących nowotworów”. Lubelscy lekarze ratują pacjentów z rakiem przełyku [ZDJĘCIA]
LilKa / opr. KS
Fot. Liza Summer,pexels.com