W Ośrodku „Brama Grodzka – Teatr NN” spotkanie wokół książki „Bramy łez. Zagłada w dystrykcie lubelskim”
Publikacja „Bramy łez. Zagłada w dystrykcie lubelskim” („Gates of Tears. The Holocaust in the Lublin District”) to wydana przez Instytut Yad Vashem w 2013 roku monografia autorstwa izraelskiego historyka Davida Silberklanga, przez wiele lat redaktora naczelnego „Yad Vashem Studies”. Mimo zaawansowania badań nad historią Holocaustu pozycja ta jest pierwszym kompleksowym studium Zagłady na Lubelszczyźnie i wypełnia istotną lukę w literaturze przedmiotu. Tekst powstał na podstawie bogatej dokumentacji: akt niemieckich instytucji okupacyjnych oraz materiałów wytworzonych w trakcie powojennych śledztw i procesów, lecz przede wszystkim źródeł żydowskich – akt Rady Żydowskiej w Lublinie i Żydowskiej Samopomocy Społecznej oraz ksiąg pamięci i przechowywanych w różnych archiwach wspomnień i relacji. Jest to niezwykle interesująca, dobrze napisana i przynosząca wiele ważnych konstatacji pozycja, która dotychczas nie doczekała się polskiego przekładu.
Spotkanie rozpocznie się od wykładu dr Davida Silberklanga, uczestniczącego w rozmowie zdalnie.
Wydarzenie poprowadzi Mirosław Filipowicz i będzie ono transmitowane na kanale YouTube Bramy Grodzkiej.
Początek o godz.19.00.
Poezja, muzyka i fotografia w Chatce Żaka
Chatka Żaka zaprasza na wieczór poetycko-muzyczny, połączony z wystawą fotograficzną!
Część artystyczna wieczorku oparta będzie na poezji Wiktorii Sadowiak, inspirowanej rozterkami, doświadczeniami charakteryzującymi się wielością barw i odcieni oraz odczuciami i emocjami, które towarzyszą każdemu człowiekowi. Pozwoli na uzyskanie innej perspektywy na takie pojęcia jak zdrada, egoizm, naiwność czy szeroko pojęta tęsknota i miłość – utwory dadzą szansę na zagłębienie się w takie zakątki duszy, do których w codziennym pędzie często nie docieramy.
Piosenki takie jak „Modlitwa” Bułata Okudżawy czy też „Mimo to” Alicji Majewskiej zaprezentowane przez Patrycję Niedziółkę, której na gitarze akompaniował będzie Kacper Siuś, pomogą zrozumieć emocje, które są wewnątrz nas wszystkich i przez wiele pokoleń były takie same, a zarówno tak odmienne. Teksty piosenek napisanych kilka lat temu, dzisiaj być może już zapomnianych, są cały czas aktualne dla publiczności w każdym wieku.
Z kolei wystawa, autorstwa Krystiana Kornecia, przedstawia portrety, które wykonane zostały w jednej konwencji artystycznej i ukazują różnorodne emocje młodych ludzi.
Wydarzenie rozpocznie się o godz. 18.00 w Małej Sali Widowiskowej Chatki Żaka. Wstęp wolny!
Akwarela w Galerii Okna
W Galerii Okna MBP prezentowana jest wystawa prac Grzegorza Wróbla.
– W akwareli zakochałem się od pierwszego wejrzenia i jestem jej wierny do tej pory. Cały czas mnie zaskakuje i ciągle mam niedosyt w odkrywaniu jej tajemnic – mówi autor ekspozycji. [SŁUCHAJ PONIŻEJ]
Ekspozycja w Galerii OKNA przy ul. Peowiaków 12 prezentowana będzie do 11 kwietnia.
Wystawa w Galerii Wirydarz
Prace Andrzeja Umiastowskiego prezentowane są w Galerii Wirydarz w Lublinie. Artysta ukończył malarstwo w PWSSP w Gdańsku w 1984 r. w pracowni prof. Jerzego Zabłockiego. Obecnie mieszka i tworzy na wsi w Koleczkowie. Jest artystą znanym i cenionym w Polsce i na świecie.
– W Lublinie prezentuję swoje najnowsze prace – mówi autor ekspozycji. [SŁUCHAJ PONIŻEJ]
Wystawa w Galerii Wirydarz przy ul. Grodzkiej w Lublinie będzie prezentowana do 17 kwietnia.
Fot. Brama Grodzka FB