Powroty ptaków z zimowych wędrówek to jeden ze zwiastunów wiosny. Żurawie po swoich wojażach zazwyczaj ponownie zjawiają się w Polsce na przełomie lutego i marca. Na powrót do domu zdecydowała się już jedna z ptasich mieszkanek Poleskiego Parku Narodowego.
Informację o tym przekazał ornitolog prof. Grzegorz Grzywaczewski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, współpracujący z Polskim Radiem Lublin, stały ekspert cyklu “Trele morele”. Jak podał w swoich mediach społecznościowych, samica żurawia nazywana Polesią zimowała w Hiszpanii, w okolicach Madrytu. Z miejsca zimowania wyruszyła 21 lutego. Obecnie dotarła w okolice Saragossy.
CZYTAJ: Bociany wracają do Polski! Czy to zwiastun wiosny? [MAPY]
Wszystko to wiemy, dzięki projektowi „Wędrówki lubelskich żurawi”, w ramach którego trzem żurawiom z Poleskiego Parku Narodowego założono nadajniki GPS.
POSŁUCHAJ: Dominik Gil „Po ludzku żurawie”
Żuraw jest najwyższym ptakiem w Polsce – może osiągnąć ok. 1,2 m. Rozpiętość jego skrzydeł wynosi do 2,4 m. Waży od 4 do 6 kg. Charakterystyczny głos żurawi – klangor – powstaje dzięki zapętlonej tchawicy. Słychać go już z kilku kilometrów.
W Polsce ptaki te objęte są ścisłą ochroną. Żuraw jest też symbolem Poleskiego Parku Narodowego. Przed jesiennymi odlotami do cieplejszych krajów gromadzą się tam stada liczące nawet kilka tysięcy tych ptaków.
RL / opr. WM
Fot. pixabay.com / Grzegorz Grzywaczewski Facebook