Ponad 80 zabytków i przedmiotów o charakterze muzealnym przekazała lubelska Krajowa Administracja Skarbowa do Muzeum Ziemi Chełmskiej. To głównie ikony i kolekcje ozdobnych opakowań. Wszystkie pochodzą z udaremnionego przez Służbę Celno-Skarbową przemytu.
Do Muzeum w Chełmie trafiło 14 ikon, 65 ozdobnych metalowych opakowań do przechowywania żywności, srebrna bransoleta oraz ręcznie malowane etui z laki na binokle ze sceną „Trojki” – mówi nadkomisarz Siemieniuk z Izby Administracji Skarbowej w Lublinie: – Jeżeli chodzi o ikony, to wszystkie są zachowane w dobrym stanie. Większość to obrazy pisane na desce, ze złoceniami lub srebrzeniami. Najstarsza ikona datowana jest na przełom XVIII/ XIX wieku. Z kolei metalowe ozdobne pojemniki to różnorodność kolorów i kształtów. Są to zarówno tuby, skrzyneczki, koszyczki, szkatułki jak też stylizowane kufry. Służyły do przechowywania kawy, herbaty, cukru, czy też innych, często luksusowych produktów.
To kolejne obiekty, które wpłynęły do chełmskiego Muzeum od lubelskiej Krajowej Administracji Skarbowej.
Przekazane zabytki zostały zatrzymane na przejściu granicznym w Dorohusku. Po orzeczeniu przez sąd ich przepadku na rzecz Skarbu Państwa i decyzji wojewódzkiego konserwatora zabytków mogły wzbogacić zbiory chełmskiego muzeum.
MaT/ opr. DySzcz
Fot. nadesłane