Słodkie wypieki mają wielu fanów. Ich smak kojarzy się z beztroską dzieciństwa, przysmakami przygotowywanymi przez babcie i czasem odpoczynku. Blog kulinarny TasteAtlas przygotował najnowszy ranking najlepszych ciast na świecie.
Wśród 100 najlepszych ciast z całego światu aż 7 pozycji zajmują smaki dobrze znane w naszym kraju.
Polskie wypieki w rankingu najlepszych na świecie:
86. miejsce – sękacz
Znany jako sękacz w Polsce i šakotis na Litwie, ten słynny placek drzewny jest istotną częścią tradycyjnej kuchni polskiej i litewskiej. Ciasto przygotowywane z gęstego ciasta, które wielokrotnie wylewa się na obracający się poziomy rożen, często powoli piecze się w piekarniku lub bardziej tradycyjnie na otwartym ogniu.
Podczas pieczenia kremowe ciasto jajeczne powoli spływa po bokach, tworząc rozpoznawalny kształt tego słodkiego przysmaku. Chociaż powszechnie uważane za to samo ciasto, sękacz i šakotis mają pewne różnice. Ta pierwsza jest zwykle opisywana jako bardziej miękka, delikatniejsza wersja, podczas gdy šakotis jest zwykle gęstsza i bardziej dekoracyjna.
CZYTAJ TAKŻE: Sęki i smak – czyli jaki powinien być dobry sękacz?
SpiderMum, CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons
73. miejsce – wuzetka
Wuzetka to tradycyjne polskie ciasto wywodzące się z Warszawy. Ciasto składa się z czekoladowego biszkoptu wypełnionego bitą śmietaną i pokrytego polewą czekoladową. Zwykle składa się z kombinacji mąki, jajek, cukru, masła, kakao w proszku, śmietanki kremówki, rumu, żelatyny i powideł śliwkowych.
Lukier jest wykonany z połączenia masła, mleka i gorzkiej czekolady. Po przygotowaniu, dolna warstwa jest skropiona dżemem i rumem, posmarowana bitą śmietaną, a górna warstwa biszkoptu jest ułożona na wierzchu. Lukier czekoladowy wylewa się na ciasto, a gdy zastygnie wuzetkę kroi się w kostkę.
Michał Sulik, CC BY 3.0 via Wikimedia Commons
59. miejsce – karpatka
Ten popularny polski tort składa się zwykle z dwóch warstw pâte à choux połączonych grubą warstwą kremowego kremu o smaku waniliowym. Sporadycznie dolna skorupa jest zastępowana kruchym ciastem, a górna jest zawsze przygotowywana z pâte à choux.
Posypany cukrem pudrem nierówny wierzch ciasta przypomina ośnieżone Karpaty, stąd nazwa. Choć niewiele wiadomo o jej pochodzeniu, najwcześniejsza wzmianka o karpatce pochodzi z 1972 roku. Uważana za bliską krewną bardziej popularnej kremówki, ciasto to jest podstawowym produktem w polskich cukierniach, ale jest też popularnym domowym ciastem deser.
Silar, CC BY-SA 4.0 via Wikimedia Commons
41. miejsce – piernik
Chociaż piernik jest znany jako piernik, lepiej jest go opisać jako tradycyjne polskie ciasto miodowo-przyprawowe, które cieszy się głównie popularnością jako świąteczny przysmak. Występuje w wielu odmianach, ale zwykle składa się z mąki pszennej lub żytniej, miodu i sporych ilości przypraw, takich jak cynamon, goździki, gałka muszkatołowa, ziele angielskie, imbir i pieprz.
Tradycyjnie wypiekany w bochenkach, okazjonalnie wzbogacany jest suszonymi owocami i orzechami lub podawany warstwowo z gęstymi powidłami śliwkowymi. Piernik jest zawsze przygotowywany z dużym wyprzedzeniem, pozostawiając ciasto do dojrzewania, a ciasto do uwolnienia wszystkich przyjemnych, wyraźnych smaków.
Franek Vetulani, CC BY-SA 4.0 via Wikimedia Commons
37. miejsce – kremówka
Ten popularny polski deser jest odmianą klasycznego cremeschnitte, przysmaku znanego pod różnymi nazwami w wielu krajach Europy Środkowej i Wschodniej. W najprostszej postaci kremówka łączy waniliowy krem cukierniczy, który umieszcza się pomiędzy dwiema warstwami cienkiego i kruchego ciasta francuskiego.
Chociaż zwykle jest posypany warstwą cukru pudru, niektóre odmiany dostosowują ciasto z dodatkową warstwą bitej śmietany. W Polsce kremówka jest również znana jako Napoleonka, nazwany na cześć podobnego francuskiego deseru składającego się z trzech warstw ciasta francuskiego pokrytych kremem cukierniczym.
Madzia Bryll, CC BY 2.0 via Wikimedia Commons
21. miejsce – mazurek
Mazurek to wywodzący się z Polski płaski placek z różnymi spodami i dodatkami. Jest tradycyjnie wypiekany na Wielkanoc i charakteryzuje się niską wysokością wynoszącą zaledwie 1 lub 2 centymetry. Chociaż niewiele wiadomo o historii mazurka, uważa się, że ciasto zostało zainspirowane słodkimi tureckimi deserami, które przywieziono do kraju na początku XVII wieku.
Ciasto jest zwykle bardzo słodkie, dlatego często kroi się je na małe kwadraty. Wariacji jest nieskończenie wiele, więc ciasto może być biszkoptowe, kruche, marcepanowe lub makaronikowe. Ciasto przeplatane jest orzechami, konfiturami lub dżemami, a powierzchnię mazurka dekoruje się lukrem, suszonymi lub świeżymi owocami, orzechami, rodzynkami, czekoladą lub toffi.
Kezia Lynn, pexels.com
7. miejsce – sernik
Sernik to ciasto z Polski, wywodzący się z dawnych tradycji chrześcijańskich i żydowskich. Robi się go z jajek, cukru i twarogu – twarogu, który od setek lat jest używany w deserach. Uważa się, że sernik powstał w XVII wieku, kiedy król Jan III Sobieski przywiózł ze sobą recepturę po zwycięstwie nad Turkami pod Wiedniem.
Obecnie istnieje wiele odmian sernika, niektóre pieczone, niektóre niepieczone, ale zwykle robi się go na warstwie kruchego ciasta. Często do sernika dodaje się również rodzynki, sos czekoladowy lub owoce, a jeden z najpopularniejszych wariantów deseru ma na spodzie biszkopt, który jest pokryty galaretką i owocami.
Ranking został zaktualizowany pod koniec stycznia 2023 roku. Pełny wykaz najlepszych ciast na świecie można znaleźć na tastestlas.com.
RL / opr. KS
Fot. archiwum RL, ROMAN ODINTSOV, Pavel Danilyuk, pexels.com