Mapa turystyczna mezoregionu Grzęda Sokalska i Pobuża została wydana przez Stowarzyszenie Czajnia z Tomaszowa Lubelskiego. Obejmuje sześć gmin powiatu tomaszowskiego: Łaszczów, Tyszowce, Telatyn, Ulhówek, Jarczów i Rachanie.
– Grzęda Sokalska jest mocno zapomnianym regionem. To przestrzeń, o której mało, kto wie. Leży ona na pograniczu polsko-ukraińskim w cieniu Roztocza – mówi Marcin Rechulicz ze stowarzyszenia „Czajnia”. – Tym, co jest bardzo ciekawe na tej mapie i na czym nam bardzo zależało, są granice. Bo jest to teren, na którym historycznie „przewijało się” ich sporo. To były granice zaborów, granice Generalnego Gubernatorstwa, granice Polski do 1951 roku, kiedy była Akcja H – T (zamiana granic z ZSRR, w której Polska utraciła część województwa lubelskiego – red.), wreszcie granica polsko-ukraińska. W jednym miejscu są cerkwie prawosławne, w innym greckokatolickie, gdzieś występują (przydrożne – red.) krzyże bruśnieńskie, a gdzieś ich w ogóle nie ma. Stąd te granice są istotne.
CZYTAJ: „To było niemalże mistrzostwo świata”. Uczniowie zbudowali roboty [ZDJĘCIA]
Mapę będzie można otrzymać podczas rajdu promocyjnego, który odbędzie się w kwietniu. Jesienią ukaże się przewodnik po Grzędzie Sokalskiej.
Grzęda Sokalska to ciąg niewielkich wzniesień, stanowiący zachodni fragment Wyżyny Wołyńskiej. Znaczna jej część leży obecnie w Ukrainie.
AP / opr. ToMa
Fot. AP