W Muzeum Narodowym w Lublinie w piątek (24.02) zostanie otwarta wystawa „Ostatni lokator pałacu Lubomirskich” poświęcona generałowi Mieczysławowi Smorawińskiemu.
Generał był związany z Lublinem.
– Od 1934 do wybuchu wojny mieszkał i pracował w Pałacu Lubomirskich przy placu Litewskim – co będzie głównym elementem wystawy – mówi dyrektor Muzeum Narodowego, Katarzyna Mieczkowska. – Pałac rzeczywiście został „zaproszony” w progi zamku poprzez odtworzenie scenografii, zdjęć tych najbardziej reprezentacyjnych pomieszczeń. Nazywało się to aulą im. Daszyńskiego, czyli Salą Malinową. Sala, która stanowiła miejsce przebywania i pracy generała, została odtworzona. Odtworzone zostały także gabinet i salonik, który mogliśmy urządzić dzięki meblom oryginalnym i z epoki.
CZYTAJ: Wystawa poświęcona gen. Mieczysławowi Smorawińskiemu od piątku w Muzeum Narodowym w Lublinie
Ekspozycję przygotowano w 80. rocznicę ujawnienia dołów katyńskich z ciałami 4410 polskich oficerów, w tym generała Smorawińskiego.
CZYTAJ: Muzeum Narodowe w Lublinie zaprasza na wystawę poświęconą gen. Smorawińskiemu
Wernisaż wystawy rozpocznie się o godzinie 18.00.
Generał Mieczysław Smorawiński w czasie I wojny światowej walczył w Legionach Polskich. W wojnie polsko-bolszewickiej w 1920 roku dowodził IV Brygadą Piechoty Legionów, która walczyła między innymi pod Hrubieszowem i Zamościem. Od I wojny światowej do 1921 był pięciokrotnie ranny. Od roku 1934 do 1939 był dowódcą Okręgu Korpusu nr II w Lublinie. Został zamordowany przez NKWD w 1940 roku w Katyniu.
TSpi / opr. DomKla
Fot. Iwona Burdzanowska / archiwum