W Lublinie odbyło się III spotkanie Lubelskiej Grupy Koordynacyjnej ds. pomocy osobom z Ukrainy. Tematem głównym wydarzenia były nadchodzące zmiany w prawie dotyczące praw i obowiązków uchodźców.
ZOBACZ ZDJĘCIA: III spotkanie Lubelskiej Grupy Koordynacyjnej w Lublinie
Podczas spotkania samorządowcy oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych rozmawiali przede wszystkim o nowelizacji Ustawy o pomocy Ukrainie. Dr Tomasz Sieniow z Instytutu na Rzecz Państwa Prawa twierdzi, że zmiany są niezbędne: – Chodzi o sytuację, kiedy cudzoziemiec z Ukrainy ubiega się o ochronę czasową w innym kraju. Jest kwestia wyznaczenia terminu na złożenie 30-dniowego wniosku o PESEL. Jedna z najważniejszych zmian dotyczy partycypacji w kosztach pobytu w wysokości 50 czy 75 procent przez niektóre kategorie cudzoziemców, które są w stanie ponieść te koszty.
Wiceprezydent Miasta Chełm Dorota Cieślik podkreśla, że zmiany powinny być dostosowane do aktualnej sytuacji. – Te zmiany, które się pojawią, bardziej uszczegółowić mają m.in. zasady niesienia świadczeń, które uzyskują obywatele Ukrainy u nas w kraju i zasady, według których my jako państwo pomagamy, ale jednocześnie chcemy, by ta pomoc nie była elementem wykorzystywania w nadmiarze przez obywateli Ukrainy.
Ewelina Bury z Lubelskiego oddziału okręgowego Polskiego Czerwonego Krzyża twierdzi, że proponowane zmiany będą dobrym rozwiązaniem: – Myślę, że to idzie w dobrym kierunku. To moje osobiste zdanie. Myślę, że minęło już dużo czasu od tego kluczowego momentu, kiedy zaczął się ten wzmożony napływ uchodźców. Musimy przechodzić już do porządku dziennego z tym wszystkim, co się dzieje, i oczekiwać od uchodźców, żeby też się urządzali na tyle, by choć częściowo pokrywać koszty swojego pobytu w Polsce. Osobiście jestem jak najbardziej za takimi zmianami.
Największe zainteresowanie wzbudzają zmiany dotyczące częściowej partycypacji kosztów za pobyt w miejscach zbiorowego zakwaterowania. – Ta zmiana nie do końca jest zgodna z prawem europejskim – dodaje dr. Tomasz Sieniow. – Prawem, które nakłada na państwa członkowskie obowiązek zapewnienia zakwaterowania cudzoziemcom. Być może decyzja wykonawcza Rady nie mówi o tym, kto pokrywa koszty pobytu, ale wydaje mi się, że zapewnienie zakwaterowania osobom ubiegającym się czy osobom, które uzyskały ochronę czasową, oznacza raczej pokrycie tych kosztów. Taki jest plan, że cudzoziemcy, którzy są w stanie podejmować pracę i nie są wyłączeni z tych grup specjalnych, będą zobowiązani do tego, żeby takie koszty pokryć, jeżeli będą korzystali z miejsc zbiorowego zakwaterowania czy też nie będzie im przysługiwało finansowanie ich kosztów prywatnego pobytu, natomiast trudno powiedzieć, jak będzie to egzekwowane. Wydaje mi się, że będzie to trudny przepis do wyegzekwowania.
Nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy trafiła do prezydenta RP.
Wydarzenie zostało zorganizowane przez UNHCR oraz Lubelski Urząd Wojewódzki w Lublinie.
InYa/ opr. DySzcz
Fot. Piotr Michalski