– USA przekażą Ukrainie wozy bojowe piechoty Bradley, zaś Niemcy wozy Marder – ogłosiły oba rządy po czwartkowej rozmowie prezydenta Joe Bidena i kanclerza Olafa Scholza we wspólnym oświadczeniu opublikowanym przez Biały Dom. Dodatkowo, Berlin dostarczy Ukrainie kolejną baterię systemu obrony powietrznej Patriot.
CZYTAJ: Sekretarz stanu USA: Przekażemy Ukrainie system obrony powietrznej Patriot
– Prezydent Biden i kanclerz Scholz wyrazili swoją wspólną determinację, by kontynuować dostarczanie koniecznej pomocy finansowej, humanitarnej, wojskowej i dyplomatycznej Ukrainie tak długo, jak jest to potrzebne. W tym celu, Stany Zjednoczone zamierzają przekazać Ukrainie wozy bojowe Bradley Fighting Vehicles, a Niemcy zamierzają przekazać Ukrainie bojowe wozy piechoty Marder – napisano w oświadczeniu.
CZYTAJ: Macron: dostarczymy Ukrainie „lekkie czołgi bojowe”
Jak dodano, Niemcy “dołączą do Stanów Zjednoczonych w dostarczeniu dodatkowej baterii obrony powietrznej Patriot”.
CZYTAJ: Szef MON: zwróciłem się do Niemiec, by proponowane Polsce Patrioty przekazane zostały Ukrainie
W grudniu 2022 roku Biden ogłosił dostarczenie jednej baterii Patriotów podczas wizyty prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w Waszyngtonie.
Mariusz Błaszczak: To, co według opozycji było niemożliwe, stało się realne
– To, co według opozycji było niemożliwe, stało się realne. Niemcy przekażą Ukrainie wyrzutnie Patriot – napisał wicepremier Błaszczak w czwartek na Twitterze. – Kiedy proponowałem takie rozwiązanie, “znawcy wojska” z PO jak zwykle twierdzili, że “się nie da”. Mnie zależy na bezpieczeństwie Polski, a ta decyzja wpływa na jego zwiększenie – dodał.
20 listopada minister obrony Niemiec Christine Lambrecht zaproponowała wsparcie Polski należącymi do Bundeswehry zestawami Patriot i myśliwcami Eurofighter, które wzmocniłyby ochronę polskiej przestrzeni powietrznej. Propozycja wiązała się z wydarzeniem z 15 listopada, gdy podczas rosyjskiego ostrzału rakietowego Ukrainę na polskie terytorium blisko granicy polsko-ukraińskiej w Przewodowie spadł pocisk, powodując śmierć dwóch osób. Według polskich władz najprawdopodobniej był to wypadek spowodowany upadkiem rakiety ukraińskiej obrony powietrznej.
21 listopada wicepremier Błaszczak oświadczył na Twitterze, że z satysfakcją przyjął propozycję niemieckiej minister obrony. Zapowiedział, że zaproponuje, by system stacjonował przy granicy z Ukrainą. Dwa dni później poinformował, że zwrócił się do strony niemieckiej, aby proponowane Polsce baterie zostały przekazane Ukrainie. Następnego dnia niemiecka minister obrony stwierdziła, że proponowane Polsce Patrioty są częścią zintegrowanej obrony powietrznej NATO, co oznacza, że mają zostać rozmieszczone na terytorium Sojuszu.
Na początku grudnia Błaszczak przekazał, że strona niemiecka zgodziła się, aby zestawy Patriot Bundeswehry zostały wpięte w polski system dowodzenia.
Nowy pakiet pomocy dla Ukrainy
Według agencji Reutera, USA przekażą Ukrainie 50 wozów Bradley w ramach największego dotąd pakietu pomocy zbrojeniowej pochodzącego z magazynów USA, który opiewać będzie na 2,85 mld dolarów.
W jego skład wejść mają też kołowe pojazdy HMMWV (Humvee) i MRAP, a także “duża ilość rakiet i amunicji”. Wozy Bradley znajdą się w nich po raz pierwszy. Gąsienicowe pojazdy stanowią znaczące zwiększenie siły ognia w porównaniu do przekazywanych dotąd transporterów M113 i wozów M1117.
Ukraina od dawna zabiegała o przekazanie zarówno Bradleyów, jak i Marderów. Jeszcze w marcu 2023 roku złożyła ofertę kupna od Niemiec starych Marderów, kilkakrotnie ponawiając później swoje propozycje.
Według Reutera, decyzja o zwiększeniu dostaw broni Ukrainie obliczona jest na dostarczenie jak największej liczby sprzętu przed spodziewanym zaostrzeniem walk na wiosnę.
Łączna wartość sprzętu wojskowego, do którego przekazania zobowiązał się Waszyngton od czasu lutowej inwazji Rosji, to jak dotąd ok. 21,2 mld dol. W amerykańskiej pomocy znalazło się m.in. ponad 2 tys. różnego rodzaju pojazdów.
RL / PAP / opr. ToMa
Fot. Sonaz / wikipedia.org