Specjalistyczny sprzęt USG do badania gałki ocznej trafił do Kliniki Okulistyki Ogólnej Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego numer 1 w Lublinie. Klinika od początku wojny w Ukrainie pomaga rannym i poszkodowanym.
– To najnowszej klasy aparat – mówi prof. Robert Rejdak (na zdj. na dole), kierownik Kliniki Okulistyki Ogólnej SPSK nr 1 w Lublinie. – Jest to w zasadzie taki mercedes w swojej klasie. Najwyższa technologia, która będzie nam służyć do diagnostyki, szczególnie ciężkich urazów i zranień narzędzi wzroku u dzieci – wyjaśnia.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Konferencja prasowa dot. wsparcia UNICEF dla Kliniki Okulistyki Ogólnej SPSK 1 w Lublinie
Do tej pory klinika udzieliła zdalnie kilkuset porad ukraińskim lekarzom w zakresie okulistyki. Pomogła także 20 małym pacjentom oraz kilkudziesięciu dorosłym. Najczęstszymi przypadkami były zranienia oka wynikające z utknięcia w nim ciała obcego. Niektórzy pacjenci wymagali nawet kilku operacji.
CZYTAJ: Prof. Robert Rejdak o pracy i nauce zdalnej: Pamiętajmy o regule 3:1
– W tej chwili leczymy wiele osób z Ukrainy, dlatego ta technologia i badanie jest niezbędne do planowania leczenia operacyjnego, ale również zachowawczego – dodaje prof. Robert Rejdak.
Sprzęt został podarowany klinice przez Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF) w ramach porozumienia zawartego z Miastem Lublin. Koszt urządzenia to blisko 145 tysięcy złotych.
EwKa / opr. DomKla
Fot. Iwona Burdzanowska / archiwum