Obecnie coraz trudniej uzyskać kredyt. Wpływ na taką sytuację mają wysokie stopy procentowe oraz rygorystyczne kryteria oceniania zdolności kredytowej. Dlatego przed złożeniem wniosku do banku, warto sprawdzić swoje szanse na kredyt.
Jak uzyskać kredyt w banku?
Jeżeli planujesz zaciągnąć kredyt w banku, dobrze się do tego przygotuj. Uporządkuj finanse i skompletuj wszystkie potrzebne dokumenty. Kiedy starasz się o kredyt hipoteczny, pamiętaj, że musisz również dysponować odpowiednim wkładem własnym. Może się też okazać, że Twoje zarobki są niewystarczające. W takiej sytuacji warto renegocjować warunki zatrudnienia lub zmienić pracę na lepszą. Przy podejmowaniu decyzji kredytowej, bank weźmie pod uwagę Twoją zdolność kredytową oraz scoring.
Co to jest zdolność kredytowa klienta?
Zdolność kredytowa to zdolność do spłaty zobowiązań. Na jej podstawie bank oceni, o jaką maksymalną kwotę kredytu możesz się starać. Analiza określi również maksymalną wysokość comiesięcznej raty, jaką możesz spłacać.
Na zdolność kredytową największy wpływ mają wysokość i stabilność dochodów oraz stałe koszty utrzymania.
Jak sprawdzić swoją zdolność kredytową?
Zanim złożysz wniosek kredytowy, sprawdź swoją zdolność do zaciągania zobowiązań. W tym celu skorzystaj z kalkulatora zdolności kredytowej. Jest to popularne i proste w użyciu narzędzie, dzięki któremu dowiesz się, o jaką maksymalną kwotę możesz się starać w danej instytucji finansowej. Zorientuj się również, jakie formy zatrudnienia akceptują poszczególne banki i jakie warunki musisz spełnić, aby uzyskać pozytywną decyzję kredytową.
Analizator kredytowy BIK
Możesz również skorzystać z Analizatora Kredytowego BIK. Jest to profesjonalny kalkulator zdolności kredytowej, który przy obliczaniu szans na kredyt bierze pod uwagę historię kredytową z BIK – tak, jak robią to banki. Kalkulacja z pomocą Analizatora jest dokładniejsza, ponieważ uwzględnia dane z bazy BIK.
Dostęp do Analizatora uzyskasz, pobierając Raport BIK. W ten sposób sprawdzisz również swoją historię kredytową i dowiesz się o ewentualnych opóźnieniach w spłacie dotychczas zaciągniętych kredytów i pożyczek.
Czy wzrost stóp procentowych ma wpływ na zdolność kredytową?
Wzrost stóp procentowych przyczynił się do zwiększenia wysokości rat kredytu i obniżenia zdolności kredytowej. Banki są bardzo ostrożne przy wydawaniu decyzji kredytowych. Dlatego przyszłym kredytobiorcom zalecane jest dokładne oszacowanie dochodów i kosztów stałych. Złóż wniosek o kredyt dopiero wtedy, kiedy będziesz pewny, że dysponujesz środkami na spłatę rat.
Sposoby na zwiększenie zdolności kredytowej
Jeżeli planujesz zaciągnąć kredyt w banku, podejmij działania, które zwiększą Twoje szanse:
Dla banku stabilność zatrudnienia i stałe źródło dochodu są bardzo ważne. Największe szanse na kredyt mają osoby, które pracują na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Jeżeli masz kilka źródeł dochodu, podkreśl to we wniosku kredytowym – taka sytuacja wpłynie pozytywnie na decyzję banku.
- Uporządkuj wydatki.
Bank rozpatrując Twój wniosek, weźmie pod uwagę koszty stałe. Są to koszty gospodarstwa domowego oraz koszty zobowiązań finansowych. Spłać w miarę możliwości swoje kredyty i pożyczki oraz zredukuj koszty utrzymania.
- Zadbaj o dobrą historię kredytową.
Pobierz Raport BIK z Biura Informacji Kredytowej. Znajdziesz w nim informacje o swoich kredytach i pożyczkach wraz z całą historią spłaty. Upewnij się, że nie ma tam informacji o żadnych zaległościach w spłatach. Pozytywna historia BIK uwiarygodni Cię w oczach banku.
- Skonsoliduj zadłużenie.
Jeżeli na ten moment nie możesz spłacić swoich zobowiązań, to przemyśl ich konsolidację. Konsolidacja polega na połączeniu wszystkich kredytów. Dzięki temu płacisz jedną, niższą ratę.
- Wydłuż okres spłaty.
Przy dłuższym okresie spłaty wysokość raty jest niższa. Dzięki temu zwiększysz swoją zdolność kredytową.
Artykuł sponsorowany