Lekarze i fizjoterapeuci z całej Polski rozmawiają w Lublinie o kompleksowej fizjoterapii pacjentów neurologicznych. Celem spotkania jest omówienie najnowszych trendów i osiągnięć medycyny w tym zakresie.
– Fizjoterapia przynosi piękne skutki – mówi Wojciech Mazurek, założyciel Fundacji Wstawaj Alicja, działającej w podlubelskiej Turce. – Takie skutki przynosi rehabilitacja pacjenta neurologicznego, poparta jeszcze terapią robotyczną – tak jak w naszym ośrodku – i podejściem holistycznym do pacjenta – czyli konsultacjami z neurologami, psychologami, neurologopedami.
CZYTAJ: Niebezpieczna lekowa „moda”. Skutki uboczne mogą być bardzo poważne
– Postęp w medycynie jest bardzo ważny, ale to nie wszystko – mówi minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. – Doszło do niebywałego rozwoju technologicznego. Ale do środków, które są konieczne na sprzęt, trzeba jeszcze serca i zaangażowania ludzi w to, żeby jak największa liczba pacjentów mogła być beneficjentami tego postępu.
– Choroby neurologiczne, a zwłaszcza udary mózgu, są na drugim miejscu przyczyn zgonów Polaków – mówi profesor Marian Przylepa, dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu Akademii Nauk Stosowanych Wincentego Pola w Lublinie. – Starania władz i działalność systemu powinny zmierzać w kierunku ustalenia czynników ryzyka powstawania tych chorób i usuwania ich skutków; możliwości leczenia i rehabilitacji.
– Badania naukowe pokazują ogromne znaczenie fizjoterapii – mówi prezes Stowarzyszenia Fizjoterapia Polska, Agnieszka Stępień. – Dotyczy to zarówno dzieci z uszkodzeniami mózgu i innymi chorobami neurologicznymi, jak i dorosłych – pacjentów po udarze, z chorobą Parkinsona czy ze stwardnieniem rozsianym. Badania naukowe pokazują, że przez odpowiednio dawkowany ruch mamy bardzo duży wpływ na zdrowie tych osób.
Konferencja “Fizjoterapia pacjenta neurologicznego w XXI wieku” odbywa się w Lubelskim Centrum Konferencyjnym przy ulicy Grottgera w Lublinie.
MaK / opr. ToMa
Fot. Iwona Burdzanowska