289 tysięcy dzieci z województwa lubelskiego od poniedziałku (16.01) rozpoczyna ferie zimowe. Sprawdziliśmy, na jaką ofertę mogą liczyć najmłodsi w naszym regionie i o czym warto pamiętać podczas organizacji wypoczynku.
– 6 tys. dzieci wyjedzie z województwa lubelskiego na zorganizowany wypoczynek – mówi Jolanta Misiak, dyrektor Wydziału Pragmatyki Kuratorium Oświaty w Lublinie. – Dodałabym, żeby rodzice dzieci, które wyjadą na ferie, bardzo uważnie sprawdzali organizatorów tych wypoczynków w specjalnej bazie. Taka baza dostępna jest pod adresem wypoczynek.mein.gov.pl. Pozwala ona sprawdzić czy ten wypoczynek jest wypoczynkiem legalnym, czyli że został w niej zarejestrowany przez danego kuratora oświaty. Wtedy mamy gwarancję, że jest on bezpieczny – dodaje.
Dla dzieci, które nie wyjadą na ferie, różne instytucje przygotowały ciekawe oferty. Polskie Radio Lublin zorganizowało dla 15 dzieci półkolonie. – Najmłodsi wezmą udział w nagrywaniu słuchowiska „Smutne życie hrabiego” – mówi Michał Kostecki z Polskiego Radia Lublin. – Z uwagi na to, że jest to rok Aleksandra Fredry, słuchowisko będzie się też opierać na tej postaci. W przedpołudniowych zajęciach dzieci pod okiem trenerów będą uczyć się, jak pracować z mikrofonem. W zajęciach popołudniowych będzie przybliżana dzieciom postać Aleksandra Fredry, jego życie i historia – dodaje.
CZYTAJ: „Zima w Radiu Lublin”: Rozpoczęły się zapisy na półkolonie w naszej rozgłośni
– W organizację ferii zaangażował się lubelski oddział Instytutu Pamięci Narodowej – mówi dr Robert Derewenda, dyrektor IPN w Lublinie. – Będziemy również „ubierać” sanitariuszkę, bo będzie spotkanie pt. „Sanitariuszka u krawcowej”. Będziemy ją wyposażać w apteczkę i mówić o tym, w jaki sposób sanitariuszki uczestniczył w walkach i jakie zadanie spełniały. Będziemy również spotykali się z misiem Wojtkiem, czyli niedźwiedziem, który towarzyszył naszym żołnierzom pod Monte Cassino – zaznacza.
Szczegółowe informacje na stronie lublin.ipn.gov.pl.
– Wiele atrakcji artystycznych, sportowych, jak i animacji przygotowało miasto Lublin – mówi Izolda Boguta z biura prasowego Urzędu Miasta Lublin. – Kino Bajka zaprasza dzieci i młodzież na seanse filmowe. W czasie ferii będą one mogły korzystać z lodowiska Biały Orlik i siedmiu szkolnych basenów. Do udziału w akcji Zima w Mieście zapraszamy również dzieci i młodzież, które znalazły u nas schronienie przed wojną w Ukrainie – podkreśla.
Więcej informacji można znaleźć TUTAJ.
CZYTAJ: Zima w mieście. W ferie moc atrakcji dla najmłodszych
W organizację ferii włączyła się też Książnica Zamojska w Zamościu. – Będą różne zajęcia, nie zabraknie też poznawania tradycji – mówi Katarzyna Starek z biblioteki. – Będziemy się przygotowywać do karnawału i opowiadać o tradycjach, jak to było w dawnych czasach. Będziemy czytać książki o karnawale i robić maski karnawałowe. Natomiast w ostatnim dniu ferii zabierzemy wszystkie dzieci, które brały udział w feriach na baśniowy bal karnawałowy – zdradza.
A jak będą wyglądały ferie w Białej Podlaskiej? – W bibliotece będą filmowe wtorki dla dzieci i młodzieży, wyświetlane filmy. Także Multicentrum w porozumieniu z działem wydawnictw będzie prowadziło klub genealogiczny dla dzieci. W Multicentrum 17 stycznia będzie wizyta młodego laboratorium przyszłości. Dzieci będą mogły skorzystać z wiedzy dotyczącej inżynierii technicznej, przyrody, projektowania w 3D i obsługi robotów – mówi Paweł Borek, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Białej Podlaskiej.
Tradycyjnie ciekawą ofertę przygotowało Bialskie Centrum Kultury. – Oferujemy zajęcia taneczne, plastyczne, śpiew, zajęcia teatralne i ceramiczne, fotograficzne i z grafiki komputerowej – mówi Marta Woźniak z Bialskiego Centrum Kultury im. Bogusława Kaczyńskiego.
– Nie mogę się już doczekać ferii. Będę je spędzała bardzo aktywnie, ponieważ pewnie pojadę na: lodowisku tu w Białej Podlaskiej, do babci i w góry – mówi Zuzia, uczennica Szkoły Podstawowej nr 4 w Białej Podlaskiej. – Ferie będę spędzał z rodziną, będę jeździł do Warszawy żeby pozwiedzać – dodaje Gabryś, uczeń tej samej szkoły.
– Nad bezpieczeństwem najmłodszych będą czuwać policjanci. Funkcjonariusze ruchu drogowego będą kontrolować autobusy, busy przewożące dzieci i młodzież na wypoczynki. Będą również sprawdzać stan techniczny pojazdów, trzeźwość kierowców oraz podstawowe wyposażenie. Jeśli będzie jakakolwiek usterka i nie zostanie ona naprawiona, to taki autobus nie wyjedzie – mówi Małgorzata Skowrońska z Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie.
Na stronie bezpiecznyautobus.gov.pl można sprawdzić podstawowe informacje na temat autobusu: dane o badaniu technicznym, dane techniczne, informacje o polisie OC.
Od poniedziałku (16.01.) rozpoczną się również ferie w województwie podkarpackim, łódzkim, pomorskim i śląskim. Ferie potrwają do 27 stycznia.
MaT / opr. DomKla
Fot. pexels.com