Z pozoru temat nietypowy jak na czas, ale i program. Ale gwarantuję z każdą kolejną minutą tej rozmowy będą Państwo utwierdzać się w przekonaniu jak ważną rolę w naszym świadomym życiu odgrywa stan, w którym jesteśmy niemal pozbawieni świadomości. Bo czasem, żeby odzyskać kontrolę, trzeba ją najpierw stracić.
Fizjologiczny stan funkcjonalny mózgu, przeciwny do czuwania, charakteryzujący się silnie obniżoną łącznością zmysłową organizmu ze środowiskiem taką definicję pojęcia, o którym dziś będziemy rozmawiać przeczytamy w Encyklopedii PWN. W innych objaśnieniach tego terminu przeczytamy też, że to stan charakteryzujący się obniżeniem wrażliwości na bodźce, zredukowaniem aktywności ruchowej i mózgowej, zwolnieniem czynności serca, oddychania oraz chwilową utratą świadomości. Brzmi dosyć niepokojąco, ale to nic innego jak najzwyklejszy sen, który ponoć stanowi 1/3 naszego życia.
O jego znaczeniu w życiu sportowca i podróżnika porozmawiam z moim dzisiejszym gościem doktorem nauk medycznych Piotrem Paprzyckim z Instytutu Medycyny Wsi w Lublinie.
Zapraszam w sobotę po godzinie 13.00, Agata Zalewska.
Fot. nadesłane