Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

IV edycja Święta Lubelskiego Serowarstwa i Mleczarstwa

12 maja @ 11:00 - 15:00

Swieto Sera 2024

Już po raz czwarty Fundacja Regionalia Lubelszczyzny we współpracy z Lubartowską 77 organizuje „Święto Lubelskiego Serowarstwa i Mleczarstwa”. Tym razem majowa edycja odbywa się  pod hasłem „Na początku był Twaróg…”.

Jest to okazja dla mieszkańców Lubelszczyzny do zapoznania się z wyrobami mlecznymi oraz serami  warzonymi przez serowarów indywidualnych i oferowanymi przez lubelskie mleczarnie. W rozmowach z producentami będzie można uzyskać informacje, jakie procesy zachodzą w mleku, że z białego płynu powstają tak różnorodne gatunki serów, m. in. twaróg.

W czasie majowej imprezy skupimy się na lubelskim twarogu, produkcie naturalnym, o wielu właściwościach prozdrowotnych i wielu możliwościach kulinarnego wykorzystania. Twarogi należą do produktów żywnościowych wytwarzanych od pokoleń. Ich charakterystyczny smak towarzyszy konsumentom nierzadko od najmłodszych lat pozostając niezbędnym i niezastąpionym przez całe życie. Polski twaróg ma  niepowtarzalny smak. nigdzie na świecie nie spotkamy twarogu o takim smaku i aromacie.

Lubelszczyzna to region szczególnie ściśle związany z tym produktem, bogaty w mleczarnie i wytwórców twarogu. Od lat oferujemy najlepsze sery i twarogi od znanych na całą Polskę lubelskich mleczarni jak i od małych, lokalnych producentów. Różnorodność serów z naszego regionu sprawia, że mogą być składnikiem tradycyjnych potraw przygotowywanych w domu lub serwowanych w najlepszych lubelskich restauracjach jak i samodzielnym daniem.

Smak lubelskiego twarogu to w wielu przypadkach smak dzieciństwa, smak babcinego twarogu wyrabianego i spożywanego codziennie w czasie wakacji spędzanych na wsi. Wspaniale smakował z miodem z pasieki dziadka, z ogórkiem zerwanym prosto z grządki.

Uczestnicy imprezy wezmą udział w degustacji prezentowanych produktów mleczarskich oraz będą mieli możliwość ich zakupu. W czasie 4. edycji spotkamy się także z producentami dodatków do serów: pieczywa, miodów oraz przetworów z owoców i warzyw. W czasie wydarzenia organizatorzy będą promowali patriotyzm gospodarczy oraz zachęcali do zakupów u lokalnych producentów.

Impreza będzie zawierała bogaty pakiet edukacyjny. Przewidziane są atrakcje dla dzieci, które będą mogły wziąć udział w warsztatach kulinarnych prowadzonych przez uczniów lubelskiej szkoły gastronomicznej pod hasłem „Młodzież Lubelszczyzny dzieciom Lubelszczyzny – międzypokoleniowe przekazywanie tradycji kulinarnej”. Seniorzy wysłuchają prelekcji na temat prozdrowotnych właściwości twarogów oraz wszyscy odkryją nowatorskie kulinarne połączenia twarogu z dodatkami. Przedstawione będzie zagadnienie produktów mlecznych na Liście Produktów Tradycyjnych Województwa Lubelskiego. Zaprezentujemy dzieciom zagadnienie patriotyzmu gospodarczego.

Każdy uczestnik będzie witany chlebem z lubelskiej piekarni z pastą twarogową. Najmłodsi miłośnicy mleczarstwa otrzymają balony w kształcie krowy, co jest już tradycją imprezy i sprawia obdarowanym bardzo wiele radości.

Wstęp na imprezę jest wolny. Wydarzenie jest imprezą rodzinną, skierowaną do wszystkich mieszkańców Lublina i Lubelszczyzny, imprezą ogólnodostępną promującą tematykę produktów mlecznych. W czasie obecnej edycji skupiamy się na twarogu. A wszystko to z pasji do serowarstwa, mleczarstwa i mleka.

Organizatorzy SERdecznie zapraszają do uczestnictwa w 4. edycji Święta Lubelskiego Serowarstwa i Mleczarstwa 12 maja od 11:00 do 15:00 na Lubartowskiej 77 w Lublinie.

Szczegóły

Data:
12 maja
Godzina:
11:00 - 15:00
Kategoria Wydarzenie:

Miejsce wydarzenia

ul. Lubartowska 77, Lublin
Skip to content